Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-4 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Today · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Today · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Today · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Today · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Today · 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
Today · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Today · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Today · 2:00 PM UTC
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Today · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Today · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Today · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Today · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
Tomorrow · 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Nico Distasio
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
IL
Lemont Bears
Lemont Bears WC
Region Wrestling Academy
St Cletus
St Cletus Elementary School
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/06
W
F 2-0 0:48
G. Davis
Foundry Wrestling
NUWAY Nationals Individual
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
67
04/06
W
F 4-0 2:24
Z. Ali
Westshore
NUWAY Nationals Individual
4th Wrestleback (16 Man)
67
04/06
L
DEC 2-0
K. Galindez
Massa`s Maniacs
NUWAY Nationals Individual
Quarters & 1st WB (16 Man)
67
02/03
W
DEC 5-0
T. Brucker
Falcon Youth Wrestling
2024 IL Kids Future Finalist
Round 5 (6 Man)
68-70
02/03
W
TF 18-1 2:00
J. Sullivan
Antioch Predators Wrestling Cl
2024 IL Kids Future Finalist
Round 4 (6 Man)
68-70
02/03
W
F 2-0 0:46
M. Mayfield
Toss Em Up Wrestling Academy
2024 IL Kids Future Finalist
Round 3
68-70
02/03
W
MD 14-2
K. Gabbert
Morton Youth Wrestling
2024 IL Kids Future Finalist
Round 2
68-70
02/03
W
F 2-0 0:49
R. Spinelli
nWo Wrestling Club
2024 IL Kids Future Finalist
Round 1
68-70
01/28
W
F 2-0 0:38
C. Blake
Panther Wrestling Club
Demolition Battle of Ragnarok
Placement Matches (8 Man)
67-68
01/28
W
DEC 4-0
T. Brucker
Falcon Youth Wrestling
Demolition Battle of Ragnarok
Semis & 1st WB (8 Man)
67-68
01/28
W
F 10-2 1:44
J. Kuesis
Headlock Wrestling Academy
Demolition Battle of Ragnarok
Quarterfinals (8 Man)
67-68
01/27
W
TF 17-2 2:00
M. Strohm
Demolition Wrestling Club
2024 Boneyard Bash Girls/Beginners/8u & 10u ELITE
Final Round
65-68
01/27
W
F 3-2 0:59
C. Blake
Panther Wrestling Club
2024 Boneyard Bash Girls/Beginners/8u & 10u ELITE
Round 2
65-68
01/27
W
F 10-2 0:49
W. Jackson
Big Game Wrestling Club
2024 Boneyard Bash Girls/Beginners/8u & 10u ELITE
Round 1
65-68
01/07
W
DEC 1-0 TB1
A. Ragona
Built By Brunson
2024 Bob Jahn Memorial
Final Round
68-70
01/07
W
DEC 7-4
M. Mayfield
Toss Em Wrestling Academy
2024 Bob Jahn Memorial
Round 2
68-70
01/07
W
F 6-0 0:59
S. Hall
Yorkville
2024 Bob Jahn Memorial
Round 1
68-70
12/29
L
F 0-2 0:33
H. Blanchard
G.t. Norman Elementary School
Christmas Sparty Individual
Semis & 5th WB (32 Man)
70
12/29
W
DEC 3-1
J. Tripp
Eugene M. Nikkara Elementary
Christmas Sparty Individual
4th Wrestleback (32 Man)
70
12/29
L
DEC 4-0
A. Ragona
Eugene Field Elem School
Christmas Sparty Individual
Quarters & 3rd WB (32 Man)
70
12/29
W
MD 10-0
C. Peterson
A.c. Edgerton Elementary School
Christmas Sparty Individual
Round 2 Champ & WB (32 Man)
70
12/26
W
F 5-0 0:47
C. Ewert
Barrington Broncos WC
Reindeer Rumble-Naperville WC
Final Round
62-68
12/26
W
DEC 6-3
J. Strode
Demolition Wrestling Club
Reindeer Rumble-Naperville WC
Round 2
62-68
12/26
W
DEC 7-5 SV
B. Graves
lincolnway wc
Reindeer Rumble-Naperville WC
Round 1
62-68
10/15
W
MD 11-0
M. Mayfield
Toss Em Up Wrestling Academy
2023 Beat the Streets PreSeason Folkstyle Classic
Round 4 (6 Man)
71
10/15
W
F 2-0 0:35
A. Velasquez
Tribe WC
2023 Beat the Streets PreSeason Folkstyle Classic
Round 3 (6 Man)
71
10/15
W
F 2-0 0:28
J. Orozco
Beat the Streets-Chicago
2023 Beat the Streets PreSeason Folkstyle Classic
Round 2 (6 Man)
71
10/15
W
DEC 2-0
A. Ragona
Built by Brunson
2023 Beat the Streets PreSeason Folkstyle Classic
Round 1 (6 Man)
71
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/29
W
Replay
F 2-0 0:14
O. Wemple
Park
Summer States Individual
Quarters & 1st WB (16 Man)
70
07/29
W
Replay
F 6-0 1:55
B. Ledyard
Homer
Summer States Individual
Quarterfinals (8 Man)
65
07/07
L
Replay
DEC 4-0
R. Commerford
Summit Wrestling Academy
Rumble Individual
Semis & 5th WB (32 Man)
65
07/07
W
Replay
DEC 7-0
R. Helmholdt
Michigan Grappler RTC
Rumble Individual
4th Wrestleback (32 Man)
65
07/07
L
Replay
DEC 6-0
J. Skodak
Simmons Academy of Wrestling
Rumble Individual
Quarters & 3rd WB (32 Man)
65
07/07
W
Replay
F 6-0 1:49
B. Myers
Midwest Xtreme wrestling
Rumble Individual
Round 2 Champ & WB (32 Man)
65
07/07
W
Replay
MD 8-0
C. McDonald
Hutchinson
Rumble Individual
Round 1 (32 Man)
65
07/07
L
Replay
DEC 6-1
P. Nunn
Elk Grove wrestling academy
Rumble Individual
2nd Wrestleback (16 Man)
65
07/07
W
Replay
DEC 7-0
T. Nowicki
Bulldog premier
Rumble Individual
Quarters & 1st WB (16 Man)
65
07/07
L
Replay
F 7-0 1:57
K. Karl
Greater heights
Rumble Individual
Round 1 (16 Man)
65
06/03
W
Replay
F 8-0 1:27
T. Lindquist
Crystal Coast Grapplers
Bootleggers Individual
Placement Matches (8 Man)
64
06/03
L
Replay
DEC 4-0
R. Branch
Mat Monstars
Bootleggers Individual
4th Wrestleback (16 Man)
65
06/03
L
Replay
F 8-0 2:29
K. Kilpatrick
Team Palmetto
Bootleggers Individual
Semis & 3rd WB (16 Man)
65
06/03
W
Replay
F 0-2 1:54
C. Buckley
Rwa
Bootleggers Individual
Semis & 1st WB (8 Man)
64
06/03
W
Replay
DEC 4-2 SV
A. Mills
Roundtree Wrestling Academy
Bootleggers Individual
Quarters & 1st WB (16 Man)
65
06/03
W
Replay
F 2-0 0:41
E. Bruther
Olympus Wrestling
Bootleggers Individual
Quarterfinals (8 Man)
64
01/29
W
DEC 2-0
B. Graves
LWWC
2023 Grinch Grappler
Final Round
60-64
01/29
W
DEC 6-4 SV
L. Winchell
Callan Wrestling Academy
2023 Grinch Grappler
Round 2
60-64
01/29
W
FOR 0-0
J. Giraudo
TJ Trained
2023 Grinch Grappler
Round 1
60-64
01/08
L
DEC 6-4 SV
K. Cargo
SOT-C
2023 Bob Jahn Memorial
Final Round
59-62
01/08
W
DEC 2-0
L. Winchell
Callan Wrestling Academy
2023 Bob Jahn Memorial
Round 2
59-62
01/08
W
F 2-0 0:32
E. Beeson
Toss Em Up
2023 Bob Jahn Memorial
Round 1
59-62
01/07
W
F 2-0 0:57
A. Gilmore
Team Kentucky
National Mayhem Individual
Round 5 (5 Man)
65
01/07
W
F 2-2 1:21
B. Myers
---
National Mayhem Individual
Round 4 (5 Man)
65
01/07
L
Replay
F 2-4 2:00
C. Perez
Gladiator Wrestling Club
National Mayhem Individual
Round 2 (5 Man)
65
01/07
W
Replay
F 2-0 0:33
A. Edwards
---
National Mayhem Individual
Round 1 (5 Man)
65
11/16
W
Replay
DEC 6-1
H. Pharis
SD
Brian Keck Memorial Preseason Nationals
3rd -7th Place Matches
62
11/16
L
Replay
F 0-0 1:46
R. Cabrera
FL
Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R11 - Cons Semis
62
10/30
L
Replay
DEC 8-2
D. Gassen
SD
Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R 10.1 Semifinals
62
10/30
W
Replay
DEC 6-4 SV
H. Pharis
SD
Brian Keck Memorial Preseason Nationals
Round 8.1 Qtr
62
10/30
W
Replay
DEC 6-4
A. Hole
WI
Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R6 - Champ & WB (128, 64, 32, & 16)
62
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022