May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
Today · 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 18-19 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Thomas Phillips
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2012-2013
Team Name
Altamont
Altamont `B`
SM East
altamont
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
DEC 5-2
M. Faavale
North Summit
2019 UHSAA 1A/2A State Championships
2A Cons Quarter Finals
2A 182
02/09
W
F 2-0 0:38
W. Andreason
North Sevier
2019 UHSAA 1A/2A State Championships
2A Cons Round 2
2A 182
02/08
L
F 10-0 4:00
T. Yardley
---
2019 UHSAA 1A/2A State Championships
2A Quarterfinals
2A 182
02/08
W
F 2-0 0:58
T. Holt
North Sevier
2019 UHSAA 1A/2A State Championships
2A Champ Round 1
2A 182
02/02
W
DEC 7-5
D. Bartlett
Beaver
2019 UHSAA 2A Division A
Placement (16 Man) 3rd & 5th
182
02/02
W
F 2-0 3:15
K. Gardner
Enterprise
2019 UHSAA 2A Division A
4th Wrestleback (16 Man) Cons semis & 7th & 9th
182
02/02
L
F 2-0 1:41
R. Blackburn
---
2019 UHSAA 2A Division A
Semis
182
02/01
W
F 0-0 0:33
H. Huff
Altamont
2019 UHSAA 2A Division A
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/26
W
DEC 10-7
H. Huff
Altamont
Enterprise High School Tournament
Finals 5th and 6th
182
01/26
L
F 4-4 2:24
C. Adams
Enterprise High School
Enterprise High School Tournament
Round 7 Saturday Cons Semis
182
01/26
L
F 7-2 3:02
D. Bartlett
Beaver
Enterprise High School Tournament
Round 6 Saturday Semi Finals and Cons 5
182
01/26
W
DEC 7-1
K. Gardner
Enterprise High School
Enterprise High School Tournament
Round 4 Friday quarter finals and Cons 3
182
01/26
W
F 2-0 0:26
G. Figueroa
Beaver
Enterprise High School Tournament
Round 2 Friday Championship 2 and Cons 1
182
01/24
W
F 6-8 3:43
C. ROSS
---
Union @ Altamont
Round 1
182
01/12
L
F 4-2 2:19
C. Laris
---
TOC- Second Chance
Round 2 Champ
182
01/12
W
FOR 0-0
T. Johnson
---
TOC- Second Chance
round 1
182
01/12
L
F 2-0 2:12
J. Amrein
Soroco
TOC - Tournament of Champions
Conso rd 2
182
01/11
L
DEC 9-7
C. Roennebeck
Syracuse
TOC - Tournament of Champions
Champ 1
182
01/07
L
F 0-0
H. Booth
Gunnison Valley
Gunnison Valley @ Altamont
Round 1
182
01/05
L
F 11-6 4:20
N. Kiser
Fremont
2019 Richardson Memorial
Quarters & 3rd WB (32 Man)
182
01/04
L
F 4-0 1:40
Z. Durbano
---
2019 Richardson Memorial
Round 2 Champ & WB (32 Man)
182
12/14
W
F 2-2 1:49
T. Elmore
Grand
Manti Varsity Holiday Classic
Round 5 (8 Team)
182
12/14
W
F 2-0 1:31
C. Chamberlain
Kanab
Manti Varsity Holiday Classic
Round 1 (3 Team)
182
12/14
L
F 4-1 1:14
W. Morrison
---
Manti Varsity Holiday Classic
Round 7 (8 Team)
182
12/14
W
F 2-0 0:40
B. Stevens
Manti
Manti Varsity Holiday Classic
Round 3 (8 Team)
182
12/14
W
F 7-6 5:23
A. Vigo
American Leadership Academy
Manti Varsity Holiday Classic
Round 4 (8 Team)
182
12/14
L
F 2-2 1:39
P. Brinkerhoff
---
Manti Varsity Holiday Classic
Round 3 (3 Team)
182
12/07
W
F 2-0 0:36
D. Yanguez
Pleasant Grove 2
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 7 (10 Team)
182
12/07
L
F 5-0 1:14
B. Guthrie
Mountain Crest
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 3 (10 Team)
182
12/07
L
TF 16-0 2:55
L. Cochran
---
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 8 (10 Team)
182
12/07
L
MD 8-0
B. Monroe
Payson
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 5 (10 Team)
182
12/07
L
F 0-0
C. Barnson
Farmington
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 1 (10 Team)
182
12/07
L
F 2-0 1:21
P. Chamberlain
Wasatch
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 4 (10 Team)
182
12/07
L
F 0-0 1:30
S. Stepisnik
---
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 6 (10 Team)
182
12/01
L
F 4-0 1:49
H. Percival
Davis
Skyhawk Showdown 2018
Placement Matches (24 Man)
182
12/01
W
DEC 9-4
T. Mortensen
Salem Hills
Skyhawk Showdown 2018
Consolation to go with Semis 24 man
182
12/01
L
F 7-0 3:05
A. Winterton
Orem
Skyhawk Showdown 2018
Quarterfinals (24 Man)
182
12/01
L
F 7-1 2:59
E. Kratzer
Timpanogos
Skyhawk Showdown 2018
Round 5 (24 Man)
182
12/01
W
F 2-0 1:56
T. Langston
Beaver
Skyhawk Showdown 2018
Round 4 (24 Man)
182
11/30
W
DEC 9-7
G. Willoughby
Pleasant Grove
Skyhawk Showdown 2018
Round 2 (24 Man)
182
11/30
W
F 2-0 2:45
J. Perkins
Logan
Skyhawk Showdown 2018
Round 1 (24 Man)
182
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
MD 9-0
B. Moody
Enterprise
2018 UHSAA 1A/2A State Championships
2A Cons Quarter Finals
2A 170
02/10
W
F 2-0 0:27
R. Martinez
Parowan
2018 UHSAA 1A/2A State Championships
2A Cons Round 2
2A 170
02/09
L
F 2-0 1:32
S. Moat
---
2018 UHSAA 1A/2A State Championships
2A Quarterfinals
2A 170
02/09
W
F 4-0 1:55
B. Rees
North Summit
2018 UHSAA 1A/2A State Championships
2A Champ Round 1
2A 170
02/03
L
F 9-4 5:29
Q. Olsen
Enterprise
UHSAA 2A Division A Championships 2018
Placement (16 Man)
170
02/03
W
F 11-8 3:55
J. Marshall
---
UHSAA 2A Division A Championships 2018
4th Wrestleback 7th & 9th (16 Man)
170
02/03
L
F 2-0 1:32
S. Hunt
---
UHSAA 2A Division A Championships 2018
Semis
170
02/02
W
DEC 7-6
Q. Olsen
Enterprise
UHSAA 2A Division A Championships 2018
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
01/27
L
DEC 10-8
B. Moody
Enterprise High School
Enterprise High School Tournament
Finals 5th and 6th
170
01/27
L
TF 17-2 4:28
J. Sims
Kanab High School
Enterprise High School Tournament
Round 7 Saturday Cons Semis
170
01/27
W
FOR 0-0
L. Egan
Canyon View
Enterprise High School Tournament
Round 6 Saturday Semi Finals and Cons 5
170
01/27
W
F 2-0 1:10
M. Esparza
Snow Canyon High School
Enterprise High School Tournament
Round 5 Friday Cons 4
170
01/27
W
F 2-0 1:28
B. Pender
Desert Hills High School
Enterprise High School Tournament
Round 4 Friday quarter finals and Cons 3
170
01/26
L
F 2-0 1:03
G. Henrie
Moapa Valley
Enterprise High School Tournament
Round 2 Friday Championship 2 and Cons 1
170
01/20
W
DEC 5-2
Z. Keaton
Skyridge
2018 JV Rumble Second Chance
Placement (16 Man)
170
01/20
W
F 2-0 0:47
T. Mellor
Maple Mountain
2018 JV Rumble Second Chance
Semis (16 Man)
170
01/20
W
MD 12-2
S. Yakota
Orem
2018 JV Rumble Second Chance
Quarters (16 Man)
170
01/20
W
F 2-0 0:36
L. Rodriguez
Delta
2018 JV Rumble Second Chance
Champ. Round 1 (16 Man)
170
01/20
L
F 7-5 3:51
K. Wallace
Weber
2018 JV Rumble
Friday: Round 6 (Quarters, Conso 3/5)
170
01/19
W
F 5-5 2:28
T. Mellor
Maple Mountain
2018 JV Rumble
Friday: Round 5 (Conso 2/4)
170
01/19
W
DEF 0-0
N. Petty
Canyon View
2018 JV Rumble
Friday: Round 4 (Champ of 16, Conso 1/3)
170
01/19
W
F 8-0 2:56
L. Rodriguez
Delta
2018 JV Rumble
Friday: Round 3 (Conso 2)
170
01/19
L
F 7-2 3:15
B. Wilkerson
American Fork
2018 JV Rumble
Friday: Round 1 (Champ of 64)
170
01/11
L
F 5-0 1:45
J. Kresge
Pleasant Grove
Pleasant Grove @ Altamont
Round 1
195
01/06
L
MD 10-0
T. Howard
Bear River
2018 JV Richardson Memorial
5th WB
170
01/06
W
F 4-0 2:07
L. Thompson
---
2018 JV Richardson Memorial
4th Wrestleback (32 Man)
170
01/06
L
F 2-0 1:48
C. Barnson
Viewmont
2018 JV Richardson Memorial
Quarters & 3rd WB (32 Man)
170
01/05
W
F 2-0 0:30
P. Takis
Ridgeline
2018 JV Richardson Memorial
Round 2 Champ & WB (32 Man)
170
12/15
W
F 7-16 5:49
C. Hyder
---
Manti Varsity Holiday Classic
Round 2 (20 Team)
170
12/15
W
F 4-9 5:39
A. Ortiz
Richfield
Manti Varsity Holiday Classic
Round 2 (6 Team)
182
12/15
L
F 2-0 1:04
G. Simpson
---
Manti Varsity Holiday Classic
Round 3 (4 Team)
170
12/15
L
F 7-1 1:22
T. Yardley
---
Manti Varsity Holiday Classic
Round 1 (6 Team)
170
12/15
L
TF 16-0 4:00
J. Sims
---
Manti Varsity Holiday Classic
Round 5 (6 Team)
170
12/15
W
F 2-0 1:28
S. Hansen
Gunnison 2
Manti Varsity Holiday Classic
Round 1 (20 Team)
170
12/15
W
F 2-0 0:59
B. Howard
Emery
Manti Varsity Holiday Classic
Round 4 (6 Team)
182
12/15
W
F 5-0 1:36
S. Holen
Summit Academy
Manti Varsity Holiday Classic
Round 1 (4 Team)
170
12/13
L
F 2-2 2:41
N. Sheppard
---
Altamont @ Union
Round 1
182
12/08
L
F 2-0 0:27
B. Tassell
---
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 3 (10 Team)
182
12/08
L
F 6-1 1:24
S. Gardner
Wasatch
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 4 (10 Team)
195
12/08
L
F 2-0 1:43
J. Kresge
Pleasant Grove
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 6 (10 Team)
195
12/08
L
F 2-0 0:53
J. Gunnell
Mountain Crest
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 8 (10 Team)
195
12/08
L
F 2-0 1:19
M. Thalman
---
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 1 (10 Team)
195
12/08
L
F 9-1 2:28
J. Nessen
Box Elder
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 7 (10 Team)
195
12/08
L
F 11-6 3:20
K. Lamb
Box Elder
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 5 (10 Team)
195
12/08
L
F 2-0 0:51
T. Carman
---
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 2 (10 Team)
195
12/02
W
MD 12-4
C. Cutler
Pleasant Grove
Skyhawk Showdown 2017
5th/13th/21st Place
195
12/02
L
F 4-2 2:07
R. Peck
American Leadership Academy
Skyhawk Showdown 2017
Wrestlebacks
195
12/02
L
F 2-1 1:53
K. Lyman
Salem Hills
Skyhawk Showdown 2017
Semis & Consolation
195
12/02
L
F 2-0 0:31
C. Legas
---
Skyhawk Showdown 2017
Round 3 (16 Man)
195
12/01
L
DEC 7-1
A. Drake
Ogden
Skyhawk Showdown 2017
Round 2 (16 Man)
195
12/01
W
F 4-1 1:07
J. Sorenson
Payson
Skyhawk Showdown 2017
Round 1 (16Man)
195
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 5-2 5:57
F. Holm
---
2017 UHSAA 1A/2A/3A State Championships
1 A Pigtail
1A 182
02/04
L
F 5-4 2:38
I. Dishface
Whitehorse
UHSAA 1A Divisional
Placement Matches (8 Man)3rd/5th
182 A
02/04
W
F 9-5 3:36
G. Carlson
Parowan
UHSAA 1A Divisional
2nd Wrestleback (8 Man)
182 A
02/04
W
F 2-0 1:37
R. Veater
Panquitch
UHSAA 1A Divisional
Semis & 1st WB (8 Man)
182 A
02/04
L
F 2-0 1:46
B. Rose
---
UHSAA 1A Divisional
Quarterfinals (8 Man)
182 A
01/20
L
F 2-0 0:38
C. Peterson
Morgan
2017 JV Rumble
Friday: Round 4 (Champ of 16, Conso 1/3)
170
01/20
W
F 2-2 0:32
I. Harris
Timpview
2017 JV Rumble
Friday: Round 3 (Conso 2)
170
01/20
L
F 2-0 1:59
W. Larsen
---
2017 JV Rumble
Friday: Round 2 (Champ of 32, Conso 1)
170
01/13
L
F 0-0 0:35
D. Ewart
Delta `A`
Great Basin Grapple 2017
Round 6
170 lbs.
01/13
L
F 0-0 3:33
G. Sessions
North Sevier `B`
Great Basin Grapple 2017
Round 4
170 lbs.
01/13
L
F 0-0 1:38
L. Huntsman
Emery `A`
Great Basin Grapple 2017
Round 9
170 lbs.
01/13
L
F 0-0 1:07
D. Anderson
---
Great Basin Grapple 2017
Round 2
170 lbs.
01/13
L
F 0-0 1:42
T. Balmer
Boulder City `B`
Great Basin Grapple 2017
Round 7
170 lbs.
01/13
L
F 0-0 0:40
T. Sorenson
---
Great Basin Grapple 2017
Round 8
170 lbs.
01/13
L
MD 12-0
B. Foster
Boulder City `A`
Great Basin Grapple 2017
Round 5
170 lbs.
01/07
L
FOR 0-0
R. Ferrell
Green River
TOC- Second Chance
Round 1 (16 Man)
170
01/07
L
F 7-5 1:46
B. Harris
Mountain View
TOC - Tournament of Champions JV
2nd Wrestleback (8 Man)
170
01/07
L
F 3-2 2:50
S. Hales
Pleasant Grove
TOC - Tournament of Champions JV
Semis & 1st WB (8 Man)
170
01/07
W
F 4-2 4:25
K. Hobbs
Meeker
TOC - Tournament of Champions JV
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
12/17
L
MD 16-5
K. Jensen
Richfield
Manti Holiday Classic
Champ. Round 1
160
12/03
W
F 2-0 0:53
T. Derouin
Provo
JV Skyhawk Showdown
Round 6 (10 Man)
170C
12/03
W
F 2-0 0:34
I. Tinnes
Tooele
JV Skyhawk Showdown
Round 5 (10 Man)
170C
12/03
W
F 4-0 2:48
P. Pye
Salem Hills
JV Skyhawk Showdown
Round 4 (10 Man)
170C
12/03
L
F 4-2 4:31
D. Buckner
Copper Hills
JV Skyhawk Showdown
Round 3 (10 Man)
170C
12/03
W
F 2-0 0:45
C. Kinross
Springville
JV Skyhawk Showdown
Round 2 (10 Man)
170C
12/02
L
F 1-5 1:49
D. Williams
Pleasant Grove
JV Skyhawk Showdown
Round 1 (10 Man)
170C
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/16
W
DEC 7-1
J. Musick
Olathe East
Cougar JV Invitational 14th Annual
Round 5 (5 Man)
160C
01/16
W
F 14-2 3:34
M. Oregel
St. Thomas Aquinas
Cougar JV Invitational 14th Annual
Round 4 (5 Man)
160C
01/16
L
DEC 5-3
B. Selbach
St. Thomas Aquinas
Cougar JV Invitational 14th Annual
Round 3 (5 Man)
160C
01/16
W
DEC 8-1
J. Kim
SM South
Cougar JV Invitational 14th Annual
Round 2 (5 Man)
160C
01/16
W
F 8-1 3:21
S. Jackman
Top. Highland Park
Cougar JV Invitational 14th Annual
Round 1 (6 Man)
160C
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/02
L
F 0-0 2:45
P. McDermott
Milford
Utah 1A 2A 3A Jr High State
Placement Matches (8 Man)
125
02/02
L
F 0-0 0:53
W. Larsen
Bear River
Utah 1A 2A 3A Jr High State
2nd Wrestleback (8 Man)
125
02/02
L
F 0-0 0:20
N. Ellis
Cedar City
Utah 1A 2A 3A Jr High State
Semis & 1st WB (8 Man)
125
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020