2020 Elite Canada - Rhythmic
Feb 14-16

Wednesday, February 12th

All Day    Delegation Arrivals

Thursday, February 13th

07:30    Warm-up

09:00 – 16:00    Podium training for athletes & coaches

17:00 – 18:00    Orientation meeting at venue – accredited coaches & managers 17:00 – 18:00    Mandatory High-Performance athlete meeting at venue

18:00 – 20:00    NTCC/Program Committee meeting at venue

Friday, February 14th    Competition A (Qualification to Competition B)

08:15 – 10:00    Judges’ meeting/Draw /09:40 Preparation at table

08:00 – 10:00    General warm-up/Group timed warm-up/Official welcome 10:00 – 10:30    Junior & Senior Groups

10:30 – 10:40    Junior Flight B timed warm-up 10:40 – 12:16    Junior (Flight B) Rope & Ball

12:20 – 13:00    Lunch break – Junior Flight A timed warm-up 13:00 – 14:32    Junior (Flight A) Rope & Ball

14:35 – 14:45    Senior Flight A timed warm-up 14:45 – 16:05    Senior (Flight A) Hoop & Ball 16:10 – 16:20    Senior Flight B timed warm-up 16:20 – 18:00    Senior (Flight B) Hoop & Ball

18:00 – 18:45    Dinner break - Novice timed warm-up 18:45 – 20:15    Novice – Free & Rope

Saturday, February 15th    Competition A (Qualification to Competition B)

08:00 – 08:40

08:40 – 09:00

Judges’ meeting Preparation at judges’ table

07:30 – 09:00

General warm-up/Group timed warm-up

09:00 – 09:30

Junior & Senior Groups

09:30 – 09:40

Junior Flight B timed warm-up

09:40 – 11:16

Junior (Flight B) Clubs & Ribbon

11:20 – 11:30

11:30 – 13:02

Junior Flight A timed warm-up

Junior (Flight A) Clubs & Ribbon

13:05 – 13:45

Lunch Break – Senior Flight A timed warm-up

13:45 – 15:05

Senior (Flight A) Clubs & Ribbon

15:10 – 15:20

Senior Flight B timed warm-up

15:20 – 17:00    Senior (Flight B) Clubs & Ribbon 17:05 – 17:45    Dinner Break – Novice timed warm-up 17:45 – 19:13    Novice Hoop & Clubs

19:30    Awards: AA Novice Individual

Sunday, February 16th    Competition B (All Around & Apparatus Finals)

07:45 – 08:45    Judges’ meeting

07:30 – 09:00    Junior warm-up/Group timed warm-up

09:00 – 09:30    Junior & Senior Group AA & Apparatus Final #1 09:30 – 09:40    Junior timed warm-up – Presentation of HP Certificates 09:40 – 12:15    Junior AA & Apparatus Finals

12:15 – 13:00    Lunch – Group timed warm up

13:00 – 13:30    Junior & Senior Group AA & Apparatus Final #2 13:30 – 13:40    Senior timed warm-up – Presentation of HP Certificates 13:40 – 16:10    Senior AA & Finals

16:10 – 16:30    Gala – Final scoring/Competition close

16:30 – 17:00    Awards: Junior & Senior Individual & Group All-Around & Finals

17:00 – 17:30    High performance athletes review session with JR & Brevet Judges

  • HP: Top 15 Junior & Senior gymnasts advance directly to Canadian Championships.
  • All other gymnasts qualify to Canadian Championships through their Regional Championships.