Today · 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
Today · 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
Today · 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Today · 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
Today · 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Devin Schulz
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2014-2015
Team Name
Bismarck Century
Bismarck Century JV
Bismark Century
Century
Mandan Wrestling Club
North Dakota
North Dakota 2
Team Prime
W2 Bismarck Century
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/07
L
DEC 12-10 SV
K. Renner
---
Bismarck @ Bismarck Century
Round 1
132
01/24
W
DEC 8-5
H. Nelson
Dickinson
Dickinson @ Bismarck Century
Round 1
132
01/17
W
DEC 11-7
J. Richter
---
Bismarck Century @ Bismarck St Mary`s
Round 1
132
12/13
W
DEC 6-2
P. Combs
Minot
Bismarck Century @ Minot
Round 1
132
11/27
L
DEC 9-4
J. Walters
Jamestown
Bismarck Century @ Jamestown
Round 1
145
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/01
L
DEC 8-1
P. Fettig
Bismarck
Bismarck Century @ Bismarck
Round 1
132
01/18
L
DEC 8-3
J. Berger
Dickinson
Bismarck Century @ Dickinson
Round 1
132
12/07
W
DEC 10-3
A. Ibanez
---
45th Annual Sertoma
Champ Round 1 (3:00 PM)
132
12/07
W
F 2-0 0:50
J. Franek
---
45th Annual Sertoma
CR Semifinals (12:00 PM)
132
12/07
W
DEC 12-8
M. Erickson
Grand Forks Central
45th Annual Sertoma
Champ Bracket - QUARTERS (6:00 PM)
138
12/07
L
DEC 9-5
B. Kasprick
Thief River Falls
45th Annual Sertoma
Champ Bracket - SEMIS (9:00 AM)
132
12/07
W
DEC 10-3
S. Goodman
---
Minot @ Bismarck Century
Round 1
138
11/21
L
DEC 6-2
C. Mewes
Jamestown
Jamestown @ Bismarck Century
Round 1
138
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/19
L
TF 16-6 3:34
T. Entwistle
Tennessee 2
2018 Junior National Duals Greco-Roman
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
126
06/19
L
TF 15-4 2:50
J. Haskins
Texas 1
2018 Junior National Duals Greco-Roman
Round 1 (8 Team)
126
06/19
L
DEC 19-14
G. Garcia
Georgia
2018 Junior National Duals Greco-Roman
Placement Matches (8 Team)
126
01/19
W
MD 16-4
D. Monatukwa
Fargo North
2018 Metro Duals
Round 1 - 4:30p Fri
120
01/19
W
F 7-0 1:36
J. Karla
Fargo Davies
2018 Metro Duals
Round 7 - 1:30p Sat
120
01/19
W
DEC 6-4
J. Isassi
Grand Forks Central
2018 Metro Duals
Round 5 - 10:30a Sat
120
12/15
L
DEC 6-2
K. Graves
Sidney
Pat Weede Memorial
Round 6 (8 Team)
120
12/15
W
F 6-2 1:40
A. Longoria
Scottsbluff
Pat Weede Memorial
Round 7 (8 Team)
120
12/15
W
MD 11-3
C. Meeks
---
Pat Weede Memorial
Round 5 (8 Team)
120
12/15
W
F 2-0 0:24
C. Ward
Moorcroft
Pat Weede Memorial
Round 3 (8 Team)
120
12/15
W
F 2-0 0:54
B. Thompson
Rapid City Central
Pat Weede Memorial
Round 4 (8 Team)
120
12/15
W
F 2-0 1:11
B. Lechner
Thunder Basin
Pat Weede Memorial
Round 2 (8 Team)
120
12/08
W
F 2-0 1:07
K. Mostoller
Wahpeton
44th Annual Sertoma
Champ Round 2 (4:30 PM)
120
12/08
W
DEC 8-6 SV
O. Werner
Perham
44th Annual Sertoma
SEMIS (9:00 AM)
120
12/08
W
DEC 9-4
B. Bergeron
Badger-Greenbush-MR
44th Annual Sertoma
CR Semifinals (12:00 PM)
120
12/08
W
F 10-5 4:30
D. Genova
West Fargo
44th Annual Sertoma
QUARTERS (6:00 PM)
120
12/08
W
F 2-0 0:52
T. Smidt
Stewartville
44th Annual Sertoma
CR Finals (3:00 PM)
120
12/08
W
DEC 5-2
C. Burke
Minot
Bismarck Century @ Minot
Round 1
120
12/02
L
F 14-5 5:00
L. Boese
---
2017 Mandan Lions Tournament
Placement
120
12/02
W
TF 20-4 4:47
C. Warbis
Hettinger
2017 Mandan Lions Tournament
Semis
120
12/02
W
F 7-1 2:50
D. Genova
West Fargo
2017 Mandan Lions Tournament
Round 3 (8) Round 5 (12)
120
12/02
W
DEC 8-6
L. Fischer
---
2017 Mandan Lions Tournament
Round 4 (12 Man)
120
12/02
W
DEC 7-2
B. Johnson
Dickinson
2017 Mandan Lions Tournament
Round 2 (8) Round 3 (12)
120
12/01
W
F 9-1 2:42
T. Yeoman
Mandan
2017 Mandan Lions Tournament
Round 2 (12 Man)
120
12/01
W
F 5-1 4:55
S. Owens
Sturgis
2017 Mandan Lions Tournament
Round 1
120
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/19
L
VSU 12-0 1:59
R. Durlacher
Illinois
2017 USMC/USAW Cadet GR Nationals
Consi of 32 #2
120 lbs
07/19
W
VSU 10-0 1:54
E. Kretzer
Kansas
2017 USMC/USAW Cadet GR Nationals
Consi of 32 #1
120 lbs
07/19
W
VPO1 9-4
S. Sarvestani
Maryland
2017 USMC/USAW Cadet GR Nationals
Consi of 64 #2
120 lbs
07/19
L
VSU 10-0 1:55
L. Heck
Pennsylvania
2017 USMC/USAW Cadet GR Nationals
Round of 64
120 lbs
07/15
L
VPO1 16-10
L. Heck
Pennsylvania
2017 USMC/USAW Cadet FS Nationals
Cons 32-1
120 lbs
07/15
W
VSU 10-0 1:34
B. Lechner
Wyoming
2017 USMC/USAW Cadet FS Nationals
Cons 64-2
120 lbs
07/15
L
VFA 0:13 8-0
R. Sokol
Minnesota
2017 USMC/USAW Cadet FS Nationals
Rnd 64
120 lbs
04/01
W
DEC 3-2
M. Donovan
---
2017 AAU 9-10 National Duals
Finals (2 Team)
113
04/01
L
DEC 7-5
J. James
Montana Grizzles
2017 AAU 9-10 National Duals
Round 4 (6 Team)
113
04/01
W
F 6-2 2:57
T. Seeley
Team Cash
2017 AAU 9-10 National Duals
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
113
04/01
W
F 5-1 3:48
T. Jones
Team Tennessee
2017 AAU 9-10 National Duals
Round 2 (6 Team)
113
04/01
W
DEC 6-2
C. Oliver
Indiana Outlaws White
2017 AAU 9-10 National Duals
Quarterfinals (8 Team)
113
04/01
W
DEC 11-10
P. Drake
---
2017 AAU 9-10 National Duals
Round 1 (6 Team)
113
04/01
W
F 5-1 5:34
P. Drake
---
2017 AAU 9-10 National Duals
Finals (8 Team)
113
02/18
W
TF 24-9 4:59
S. Goodman
---
ND Class A State Indv Tournament
3rd, 5th, 7th Place
113
02/18
L
DEC 3-2
B. Johnson
Dickinson
ND Class A State Indv Tournament
4th WB
113
02/17
L
DEC 1-0
W. Kleinknecht
---
ND Class A State Indv Tournament
Semis
113
02/17
W
DEC 9-2
S. Goodman
---
ND Class A State Indv Tournament
Quarters
113
02/16
W
F 2-0 2:00
D. Fry
Fargo Davies
ND Class A State Indv Tournament
Round 1 (16 Man)
113
02/16
L
F 2-0 1:33
A. Kaseman
W3 Bismarck
ND Class A&B State Duals Tournament
Placement Matches
113
02/16
L
DEC 7-2
W. Kleinknecht
---
ND Class A&B State Duals Tournament
Semis & WB
113
02/16
W
F 2-0 0:19
H. Owens
E3 Wahpeton
ND Class A&B State Duals Tournament
Round 1
113
02/12
W
DEC 4-1
W. Kleinknecht
---
ND Class A West Region
1st place
113
02/11
W
DEC 9-8
A. Kaseman
Bismarck High
ND Class A West Region
Semis & 3rd WB
113
02/11
W
F 19-5 5:27
P. McCloud
Turtle Mountain
ND Class A West Region
Quarters & 1st WB
113
02/06
W
F 2-0 1:19
C. Jones
Williston
Bismarck Century @ Williston
Round 1
113
02/04
L
F 6-4 5:53
A. Kaseman
Bismarck
Bismarck Century @ Bismarck
Round 1
113
01/28
W
DEC 5-1
M. Donovan
---
2017 Lee Wolf Invitational
Placement Matches (16 Man)
113
01/28
W
F 9-3 4:16
T. Haider
---
2017 Lee Wolf Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
113
01/28
W
F 11-2 2:16
E. Allen
Aberdeen Central
2017 Lee Wolf Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
01/28
W
TF 18-1 2:47
K. Pearmon
---
2017 Lee Wolf Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
113
01/28
L
DEC 14-8
D. Steuck
Aberdeen Central
2017 Lee Wolf Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
01/27
W
TF 19-4 5:03
P. McCloud
Turtle Mountain
Bismarck Century @ Turtle Mountain
Round 1
113
01/14
W
DEC 2-1 SV
A. Volk
Central Cass
2017 Panther Booster Tourney
3rd, 5th, 7th Place
113
01/14
W
DEC 1-0
C. Ledoux
Bishop Ryan
2017 Panther Booster Tourney
4th WB
113
01/14
W
F 0-0 1:52
C. Parsons
Grafton
2017 Panther Booster Tourney
3rd WB
113
01/14
W
DEC 9-2
P. McCloud
Turtle Mountain
2017 Panther Booster Tourney
2nd WB
113
01/14
L
DEC 7-5
A. Volk
Central Cass
2017 Panther Booster Tourney
Quarters
113
01/13
W
F 0-0 1:07
X. Holter
Kenmare
2017 Panther Booster Tourney
Round 1 (16 Man)
113
01/13
W
DEC 9-7
B. Johnson
Dickinson
Bismarck Century @ Dickinson
Round 1
113
01/07
W
DEC 3-1
A. Kaseman
Bismarck High School
Bismarck Rotary
Placement Matches (32 Man)
113
01/07
L
DEC 6-0
J. Harms
---
Bismarck Rotary
6th Wrestleback (32 Man)
113
01/07
W
DEC 7-0
D. Barchenger
Bismarck Century
Bismarck Rotary
5th WB (32 Man)
113
01/07
W
DEC 3-2
T. Morrison
---
Bismarck Rotary
Semis & 4th WB
113
01/06
L
DEC 8-2
L. Turman
Pierre T.F. Riggs
Bismarck Rotary
Quarters (32 Man)
113
01/06
W
F 2-0 1:39
P. James
Fargo North
Bismarck Rotary
Round 2 Champ & WB (32 Man)
113
01/06
W
F 12-0 5:11
L. Fischer
Rapid City Stevens
Bismarck Rotary
Round 1 (32 Man)
113
01/06
W
MD 12-4
L. Weiler
---
Bismarck St Mary`s @ Bismarck Century
Round 1
120
01/03
W
F 0-0 2:40
T. Morrison
Rapid City Central
Pat Weede extra matches
Champ. Round 1
113
12/15
W
MD 9-0
J. Ruger
Campbell County
Pat Weede extra matches
Champ. Round 1
113
12/09
W
F 7-0 4:55
M. Striefel
Jamestown
43rd Annual Sertoma
Finals (2 Team)
120
12/09
W
DEC 7-2
A. Volk
Central Cass
43rd Annual Sertoma
WB1
120
12/09
W
F 5-5 2:41
B. Brandon
Grand Forks Central
43rd Annual Sertoma
Semifinals (8 Team)
113
12/09
W
F 2-0 0:45
E. Mielke
Valley City
43rd Annual Sertoma
Champ Round 1 (16 Team)
120
12/09
W
F 4-0 1:59
m. Egeland
Grand Forks Red River
43rd Annual Sertoma
Quarterfinals (8 Team)
120
12/03
W
DEC 8-3
B. Johnson
Dickinson
2016 Mandan Lions Tournament
Placement
113
12/03
W
FOR 0-0
M. Defoe
Hettinger
2016 Mandan Lions Tournament
Semis
113
12/03
W
F 2-0 0:46
P. McLeod
Turtle Mountain
2016 Mandan Lions Tournament
Round 4 (12 Man)
113
12/03
W
FOR 0-0
C. Warbis
Hettinger
2016 Mandan Lions Tournament
Round 3 (8) Round 5 (12)
113
12/03
W
DEC 3-2
B. Johnson
Dickinson
2016 Mandan Lions Tournament
Round 2 (8) Round 3 (12)
113
12/02
L
F 3-2 3:33
T. Morrison
RCCentral
2016 Mandan Lions Tournament
Round 2 (12 Man)
113
12/02
L
DEC 8-2
A. Kaseman
Bismarck
2016 Mandan Lions Tournament
Round 1
113
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/26
W
DEC 9-2
S. Buckles
Grand Forks Gladiator Wrestlin
2016 ND State Folkstyle Individual
Round 3 (3 Man)
113
03/26
W
TF 17-1 4:00
G. Braswell
Grand Forks Gladiator Wrestlin
2016 ND State Folkstyle Individual
Round 2 (3 Man)
113
02/13
L
DEC 8-4
R. Barnhardt
---
ND Class A West Region
2nd Wrestleback (16 Man)
106
02/13
L
F 9-4 5:34
D. Steidler
---
ND Class A West Region
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
02/13
W
TF 15-0 5:16
T. Nagel
Bismarck Legacy
ND Class A West Region
Round 1 (16 Man)
106
02/06
L
F 2-0 1:53
W. Kleinknecht
---
2016 WDA JV Tournament
JV Round 4
106A
02/06
W
DEC 9-3
S. Smith
Century
2016 WDA JV Tournament
JV Round 3
106A
02/06
W
DEC 7-0
M. Martin
---
2016 WDA JV Tournament
JV Round 2
106A
02/06
W
DEC 7-1
P. Fettig
Bismarck
2016 WDA JV Tournament
JV round 1
106A
02/02
W
DEC 4-0
P. Fettig
Bismarck
Bismarck @ Bismarck Century
Round 1
106
01/20
W
F 5-0 1:25
A. Lilleboe
West Fargo
Jamestown JV Tournament
Round 3
D
01/19
W
F 5-0 3:27
M. Striefel
Jamestown
Jamestown JV Tournament
Round 2
D
01/19
W
MD 18-7
J. Blumhagen
Bismarck Legacy
Jamestown JV Tournament
Round 1
D
01/16
L
MD 12-2
G. Erhardt
Billings Senior High School
58th Cowboy Invitational
1st and 3rd place matches
103
01/16
W
DEC 6-4
C. Dean
---
58th Cowboy Invitational
Round 8 Semis (32 Man)
103
01/15
W
F 0-0 5:34
D. Lecoe
Baker
58th Cowboy Invitational
Round 5 Quarters (32 Man)
103
01/15
W
F 2-0 0:53
G. Avery
---
58th Cowboy Invitational
Round 2 Champ (32 Man)
103
01/15
W
DEC 7-5 SV
A. Cunningham
Campbell County
58th Cowboy Invitational
Round 1 (32 Man)
103
01/08
L
DEC 8-2
A. Kroh
---
Bismarck Rotary
3rd WB (32 Man)
106
01/08
W
DEC 6-2
D. Fry
Fargo Davies
Bismarck Rotary
2nd Wrestleback (32 Man)
106
01/08
W
F 10-0 1:59
B. Fisk
Devils Lake
Bismarck Rotary
Round 2 Champ & WB (32 Man)
106
01/08
L
F 9-0 2:22
J. Moore
Aberdeen Central
Bismarck Rotary
Round 1 (32 Man)
106
12/30
L
DEC 4-2
M. DeFoe
---
Rumble on the Red - JV
6th WB
106
12/30
W
MD 8-0
A. Caswell
Coon Rapids
Rumble on the Red - JV
5th WB
106
12/30
W
MD 10-2
P. Hesse
Sartell-St. Stephen
Rumble on the Red - JV
4th WB
106
12/29
L
F 6-0 2:19
N. Cantu
---
Rumble on the Red - JV
Champ & 3rd WB
106
12/29
W
F 4-1 1:13
L. Fischer
Rapid City Stevens
Rumble on the Red - JV
Champ & 1st WB
106
12/29
W
F 5-0 2:06
J. Blumhagen
Bismarck Legacy
Rumble on the Red - JV
Champ Round 1
106
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/07
W
DEF 0-0 0:08
C. LaRocque
---
Mandan JV Tournament
JV Round 5
102.6
02/07
W
FOR 2-0
T. Laducer
---
Mandan JV Tournament
JV Round 4
102.6
02/07
L
F 4-1 2:29
E. Spilman
Mandan
Mandan JV Tournament
JV Round 3
102.6
02/07
W
DEC 4-1
S. Smith
Minot
Mandan JV Tournament
JV Round 1
102.6
02/06
L
F 5-3 4:00
P. Fettig
Bismarck
Bismarck Century @ Bismarck
Round 1
106
01/28
L
DEC 6-3
J. Moore
Aberdeen
Jamestown JV Tourney
Round 3
C
01/28
W
F 5-0 2:42
T. Weber
---
Jamestown JV Tourney
Round 2
C
01/27
W
MD 14-1
C. LaRocque
---
Jamestown JV Tourney
Round 1
C
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020