Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Bobby Herrick
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2009-2010
2008-2009
2007-2008
Team Name
Glendale
NICOLET
Nicolet
2009-2010
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/26
L
DEC 9-6
A. Amann
---
WIAA Individual State
D1 Cons. Round 1 (Fri. 10:00 a.m.)
D1-140
02/25
L
MD 9-0
J. Morrison
Oconomowoc
WIAA Individual State
D1 - Champ Round 1 (Thurs. 3:00 p.m.)
D1-140
02/06
W
F 4-0 2:25
R. Gray
Whitefish Bay
North Shore Conference
Placement Matches (8 Man)
140
02/06
W
F 2-0 0:45
t. perfect
Milwaukee Lutheran
North Shore Conference
2nd Wrestleback (8 Man)
140
02/06
L
F 4-1 1:04
A. Dieringer
Port Washington
North Shore Conference
Semis & 1st WB (8 Man)
140
02/06
W
F 4-1 0:59
N. Goetz
Grafton
North Shore Conference
Quarterfinals (8 Man)
140
01/23
L
DEC 8-2
L. Hacker
---
Raider Invitational
Placement Matches (16 Man)
145
01/23
L
F 0-0 2:43
J. Woppert
Brookfield East
Raider Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
01/23
W
DEC 4-3
W. Mayville
Bay Port
Raider Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/23
W
MD 11-3
M. Dessart
---
Raider Invitational
Round 1 (16 Man)
145
01/16
L
MD 9-0
T. Bauer
---
Racine JI Case Eagle Invite
Placement Matches (8 Man)
145
01/16
W
F 0-0 1:55
A. Nummela
RACINE CASE
Racine JI Case Eagle Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
145
01/16
W
F 0-0 4:37
J. Busch
---
Racine JI Case Eagle Invite
Quarterfinals (8 Man)
145
01/15
W
DEC 6-3
T. Baran
Germantown High School
Nicolet @ Germantown High School
Round 1
145
01/09
W
F 0-0 4:27
K. Laude
North Fond du Lac
Huskie Invitational
Placement Matches (8 Man)
145
01/09
W
F 0-0 1:27
D. Lee
Milwaukee Riverside
Huskie Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
145
01/09
L
DEC 8-2
T. Bauer
---
Huskie Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
145
01/09
W
MD 14-4
J. Christianson
Waukesha West
Huskie Invitational
Quarterfinals (8 Man)
145
01/09
W
F 0-0 0:40
K. Kresken
Burlington Catholic Central
Huskie Invitational
Prelims Round 1
145
12/29
L
F 0-0 3:04
L. Horton
Kenosha Tremper
2009 Mid-States Tournament
3rd WB
140
12/28
W
F 0-0 2:48
J. Komperda
Belvedere North, IL
2009 Mid-States Tournament
Quarters & 2nd WB (32 Man)
140
12/28
L
F 0-0 0:37
D. Cowan
Harvard, IL
2009 Mid-States Tournament
Round 2 Champ & WB (32 Man)
140
12/28
W
DEC 7-5
J. Lindaas
Janesville Parker
2009 Mid-States Tournament
Round 1 (32 Man)
140
12/18
L
F 0-0 1:52
N. Glocke
Grafton
Nicolet @ Grafton
Round 1
152
12/13
L
F 0-0 0:54
J. Kramasz
Sheboygan Falls
Sheboygan Falls @ Nicolet
Round 1
145
12/13
W
DEC 8-4
P. Leonard
Ozaukee
Ozaukee @ Nicolet
Round 1
145
12/13
W
F 0-0 1:12
R. Ark
Marinette
Marinette @ Nicolet
Round 1
145
12/13
L
F 0-0 3:42
C. Ruechel
Oconto
Oconto @ Nicolet
Round 1
145
12/09
L
F 0-0 1:30
A. Dieringer
Port Washington
Port Washington @ Nicolet
Round 1
145
12/06
W
FOR 0-0
M. STEINHAFEL
Marquette High School
Marquette High School @ Nicolet
Round 1
145
12/06
W
MD 22-9
I. Lewis
South Milwaukee
South Milwaukee @ Nicolet
Round 1
145
12/06
W
F 0-0 0:25
M. Ibarra
Milwaukee Bay View/Lifelong Learning/Ronald
Nicolet @ Milwaukee Bay View/Lifelong Learning/Ronald
Round 1
145
12/06
W
F 0-0 0:25
M. Ibarra
Milwaukee Bay View/Lifelong Learning/Ronald
Milwaukee Bay View/Lifelong Learning/Ronald @ Nicolet
Round 1
145
12/06
W
F 0-0 3:29
A. Peterson
Milwaukee Hamilton/Pulaski/Arts
Milwaukee Hamilton/Pulaski/Arts @ Nicolet
Round 1
145
12/06
W
DEC 8-1
E. Kaftan
Milwaukee Pius
Milwaukee Pius @ Nicolet
Round 1
145
12/04
W
F 0-0 3:38
T. Lane
Whitefish Bay
Nicolet @ Whitefish Bay
Round 1
145
2008-2009
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
L
F 0-0 4:43
E. Becker
Hartford Union
D1 Sect. G - Hartford Union
Quarterfinals (8 Man)
135
02/14
W
DEC 8-1
D. Weigel
West Allis Central
D1 Reg. 2 - Wisconsin Lutheran
1st, 3rd, 5th (8 Man)
135
02/14
W
TF 18-1
C. Galecki
Wisconsin Lutheran
D1 Reg. 2 - Wisconsin Lutheran
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
135
01/31
W
DEC 12-5
T. Lane
Whitefish Bay
Nicolet @ Whitefish Bay
Round 1
135
01/25
L
F 0-0 1:45
D. Miszewski
Milwaukee Riverside
Raider Invitational
Placement Matches (16 Man)
135
01/24
W
DEC 5-2
Z. Lichucki
Oostburg
Raider Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
135
01/24
W
DEC 6-0
L. Raleigh
Sheboygan North
Raider Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
135
01/24
L
F 0-0 4:54
D. Giffin
Sheboygan South
Raider Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
135
01/24
W
DEC 4-1
C. Terp
Two Rivers
Raider Invitational
Round 1 (16 Man)
135
01/17
W
F 0-0 4:20
K. Young
FORT ATKINSON
Racine Case Eagle Invite
Placement Matches (8 Man)
135
01/17
W
F 0-0 3:13
T. Olendorf
CUDAHY
Racine Case Eagle Invite
2nd Wrestleback (8 Man)
135
01/17
L
DEC 7-2
J. Wulz
GREENDALE/THOMAS MORE
Racine Case Eagle Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
135
01/17
W
F 0-0 3:20
A. Numella
RACINE CASE
Racine Case Eagle Invite
Quarterfinals (8 Man)
135
01/10
L
F 0-0 1:50
Z. Brucker
New Berlin Eisenhower
Viking Invitational
Placement Matches (8 Man)
135
01/10
W
F 0-0 3:46
J. Vanschyndel
Wrightstown Varsity Reserve
Viking Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
135
01/10
W
DEC 6-4
K. Davis
New Berlin West
Viking Invitational
Quarterfinals (8 Man)
135
12/30
L
MD 9-1
K. Riemenapp
Iowa-Grant
2008 Mid-States Wrestling Classic
2nd Wrestleback (32 Man)
135
12/29
W
F 0-0 3:28
W. Larson
Darlington
2008 Mid-States Wrestling Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
135
12/29
L
F 0-0 4:22
D. Kinsman
Reedsburg
2008 Mid-States Wrestling Classic
Round 1 (32 Man)
135
12/29
W
F 0-0 2:51
L. Swanson
Oconomowoc
2008 Mid-States Wrestling Classic
Prelim Round 1
135
2007-2008
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/29
W
DEC 2-1
K. Vazquez
Greenfield
UW Whitewater Purple Pummel
Round 4 (6 Man)
135-137
03/29
L
F 0-0 1:30
B. Hesebeck
Clinton
UW Whitewater Purple Pummel
Round 3 (6 Man)
135-137
03/29
L
DEC 4-0
D. Drake
Germantown
UW Whitewater Purple Pummel
Round 2 (6 Man)
135-137
03/29
L
F 0-0 1:33
J. Leibforth
Ringers
UW Whitewater Purple Pummel
Round 5 (6 Man)
135-137
03/19
L
MD 8-0
T. Symoens
Kenosha Wrestling
South Milwaukee Open
Round 2 (6 Man)
135-139
03/19
L
DEC 4-2
C. Clapper
Franklin
South Milwaukee Open
Round 4 (6 Man)
135-139
03/19
L
MD 10-0
S. Palmer
South Milwaukee
South Milwaukee Open
Round 3 (6 Man)
135-139
03/19
W
DEC 6-1
E. Black
Waukesha North
South Milwaukee Open
Round 5 (6 Man)
135-139
02/09
L
DEF 0-0
R. Whitehouse
Wisconsin Lutheran
D1 Reg. 2 - Wisconsin Lutheran
1st, 3rd, 5th (8 Man)
125
02/09
W
DEC 11-5
M. Hallmark
Pius XI
D1 Reg. 2 - Wisconsin Lutheran
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
125
02/09
W
NC 0-0
M. Hallmark
Pius XI
D1 Reg. 2 - Wisconsin Lutheran
2nd & 4th (8 Man)
125
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024