Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Bryce King
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2015-2016
2014-2015
2013-2014
2012-2013
Team Name
Contenders
Contenders WA
Danville
contenders wrestling academy
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/06
L
DEC 5-3
M. Ebeyer
---
IHSAA Regional @ Mooresville
Quarters (8 Man)
145
01/30
W
DEC 3-1 SV
M. Cullen
---
IHSAA Sectional @ Avon
Placement Matches
145
01/30
W
F 4-1 2:19
E. Winings
North Putnam
IHSAA Sectional @ Avon
Semis and WB
145
01/30
W
TF 17-2 5:31
W. Nunn
---
IHSAA Sectional @ Avon
Quarters
145
01/16
W
MD 14-5
D. Ball
Southmont
Sagamore Conference Tournament 2016
1st Place
145
01/16
W
F 4-1 2:28
M. West
---
Sagamore Conference Tournament 2016
Semis (8 Man)
145
01/16
W
DEC 6-2
A. Morgan
Lebanon
Sagamore Conference Tournament 2016
Quarterfinals (8 Man)
145
12/31
W
MD 12-1
T. Bilyeu
Crawfordsville
Danville vs. Crawfordsville
Round 1
145
12/30
W
F 0-0
B. Potter
Cascade
Hendricks County Tournament
Cons. Round 2
145
12/29
L
DEC 5-3
J. Banks
Zionsville
2015 Al Smith Classic Wrestling Invite
Round 4 (32 Man)
152
12/29
L
DEC 5-0
K. Breathitt
South Bend Riley
2015 Al Smith Classic Wrestling Invite
Round 3 (32 Man)
152
12/29
W
F 10-0 4:55
B. White
Mishawaka
2015 Al Smith Classic Wrestling Invite
Round 1 (32 Man)
152
12/22
L
DEC 6-2
M. Cullen
---
Hendricks County Tournament
Semifinals
145
12/16
W
F 4-0 2:46
B. Montgomery
Lebanon
Danville @ Lebanon
Round 1
152
12/05
W
F 6-2 1:35
R. Reyes
Frankfort High School
Frankfort High School @ Danville
Round 1
145
12/01
L
DEC 9-7
D. Aydelott
---
Danville @ Edgewood High School
Round 1
152
11/21
L
DEC 11-7
A. Morgan
McCutcheon High School
Fendley Invitational
Placement Matches (8 Man)
145
11/21
W
F 15-4 5:06
P. Pickett
Lapel High School
Fendley Invitational
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
145
11/21
W
DEC 6-4 SV
J. Johnson
Ft. Wayne Wayne
Fendley Invitational
Quarterfinals (8 Man)
145
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/07
L
DEC 7-0
S. Wilkerson
Franklin Community
IHSAA Regional @ Mooresville
Quarters (8 Man)
138
01/31
L
DEC 3-1
S. Canto
---
2015 IHSAA Sectional @ Avon
Placement Matches
138
01/31
W
TF 19-4 5:30
L. WHITAKER
South Putnam
2015 IHSAA Sectional @ Avon
Consi Semis
138
01/31
L
MD 13-4
Q. Harris
---
2015 IHSAA Sectional @ Avon
Semis and WB
138
01/31
W
F 14-3 4:30
T. LONG
Cascade
2015 IHSAA Sectional @ Avon
Quarters
138
01/17
L
F 6-5 3:27
C. Moore
Southmont
Sagamore Conference Tournament 2015
1st Place
138
01/17
W
DEC 9-3
T. Bilyeu
Crawfordsville
Sagamore Conference Tournament 2015
Semis (8 Man)
138
01/17
W
DEC 7-2
B. Montgomery
Lebanon
Sagamore Conference Tournament 2015
Quarterfinals (8 Man)
138
12/30
L
DEC 7-4
J. Heckathorn
---
Al Smith Classic Wrestling Invitational
Round 7 (32 Man)
138
12/30
L
DEC 7-4
J. Heckathorn
Rochester
Al Smith Classic Wrestling Invitational
Round 7 (32 Man)
138
12/30
L
DEC 3-0
J. Franko
---
Al Smith Classic Wrestling Invitational
Round 6 (32 Man)
138
12/30
L
DEC 3-0
J. Franko
Jimtown
Al Smith Classic Wrestling Invitational
Round 6 (32 Man)
138
12/30
W
DEC 3-1
J. Byler
Goshen
Al Smith Classic Wrestling Invitational
Round 3 (32 Man)
138
12/30
W
DEC 3-1
J. Byler
Goshen
Al Smith Classic Wrestling Invitational
Round 3 (32 Man)
138
12/30
W
FOR 0-0
F. WestNoble
West Noble
Al Smith Classic Wrestling Invitational
Round 1 (32 Man)
138
12/30
W
FOR 0-0
F. WestNoble
West Noble
Al Smith Classic Wrestling Invitational
Round 1 (32 Man)
138
12/22
L
DEC 5-2
Q. Harris
Avon High School
Hendricks County Tournament
1st Place Match
138
12/17
W
DEC 4-1
C. Douglas
Crawfordsville
Western Boone Duals
Champ. Round 1
138
12/10
W
F 2-0
O. Vurro
South Putnam High School
South Putnam High School @ Danville
Round 1
145
11/22
L
DEC 9-3
M. Kern
---
Fendley Hall of Fame
Placement Matches (8 Man)
145
11/22
W
DEC 9-6
B. Nunez
Pike High School
Fendley Hall of Fame
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
145
11/22
W
F 14-5 3:40
M. Schneider
---
Fendley Hall of Fame
Quarterfinals (8 Man)
145
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/04
W
DEC 6-5
B. Dager
Leo
2013-14 IHSWCA Team State Duals
Quarterfinals (8 Team)
132
01/04
L
F 2-1 1:54
I. Metcalf
Twin Lakes
2013-14 IHSWCA Team State Duals
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
132
12/27
L
DEC 3-2
J. Leon
Hobart
Al Smith Invitational
Round 2 (32 Man)
138
12/27
L
F 9-2 1:42
T. Fleener
---
Al Smith Invitational
Round 1 (32 Man)
138
12/08
W
F 5-0 0:15
K. Howe
Frankfort High School
Frankfort High School @ Danville
Round 1
138
11/23
W
DEC 1-0
J. VonOgden
Danville
2013 Brownsburg JV Invitational
Finals
132
11/23
L
MD 10-1
N. Uk
Perry Meridian
2013 Brownsburg JV Invitational
Round 6 (20 Man)
132
11/23
W
F 5-2 1:48
J. Turner
Warren Central
2013 Brownsburg JV Invitational
Round 5
132
11/23
W
MD 9-0
B. Easter
Zionsville
2013 Brownsburg JV Invitational
Round 3
132
11/23
W
F 2-0 0:58
S. Whitehead
Zionsville
2013 Brownsburg JV Invitational
Round1
132
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/23
L
DEC 7-2
G. Rosen
Huntington
HYWAY State Championships
Placement Matches (16 Man)
118
03/23
W
DEC 8-2
L. Carey
WCWC
HYWAY State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
118
03/23
L
DEC 4-1
D. Torbush
Humphrey Wrestling
HYWAY State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
118
03/23
W
MD 10-0
C. Spaid
---
HYWAY State Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
118
03/23
W
F 5-2 2:51
C. Hissong
Leo Wrestling Club
HYWAY State Championships
Round 1 (16 Man)
118
03/16
L
MD 11-1
R. Jr.
---
ISWA SB/CD/JR Folkstyle State
Round 5
120
03/16
W
DEC 1-0
Z. Steele
---
ISWA SB/CD/JR Folkstyle State
Round 4
120
03/16
L
F 11-2 2:08
E. Molloy
---
ISWA SB/CD/JR Folkstyle State
Round 2
120
03/16
W
MD 10-2
D. Acton
Western Indiana of Seeger WC
ISWA SB/CD/JR Folkstyle State
Round 1
120
02/10
L
F 2-2 1:44
D. Kitko
CIA
2013 IHSWCA Middle School State
WB6
117
02/10
L
DEC 8-4
A. Brickens
Doe Creek Middle School
2013 IHSWCA Middle School State
Round 6
117
02/10
W
MD 9-0
C. Hubner
Danville
2013 IHSWCA Middle School State
Round 4
117
02/10
W
F 7-0 2:10
H. Reed
ColumbiaCityWrestlingClub
2013 IHSWCA Middle School State
Round 2
117
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024