Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
Tomorrow · 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Cole Peters
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2021-2022
2020-2021
2019-2020
2018-2019
Team Name
Rochester
Rochester W C
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/12
L
MD 15-1
C. Reif
---
IHSA 2A Sectional @ Mahomet (M. Seymour)
2nd Wrestleback (16 Man)
138
02/11
L
F 1-5 2:31
C. Sears
Normal (Community West)
IHSA 2A Sectional @ Mahomet (M. Seymour)
Round 1 (16 Man)
138
02/05
L
DEC 4-0
C. Reif
---
IHSA 2A Regional @ Jacksonville
Placement Matches
138
02/05
W
DEC 6-0
J. Antonacci
Chatham (Glenwood)
IHSA 2A Regional @ Jacksonville
Semis and WB3
138
01/29
L
F 4-2 3:09
C. Prater
Vandalia
Rich Lovellette Invitational
Medal Round
138
01/29
W
TF 16-0
C. Willhite
Auburn
Rich Lovellette Invitational
Semi / SWB
138
01/29
W
TF 15-0
H. Allsopp
Benton
Rich Lovellette Invitational
Round 3 Friday
138
01/29
W
TF 16-1
M. Gilpin
Carlinville
Rich Lovellette Invitational
Round 2 Friday
138
01/27
W
F 0-0 0:38
G. Vollintine
Hillsboro
Hillsboro @ Rochester
Round 1
138
01/27
W
F 2-0 0:39
M. Gilpin
Carlinville
Carlinville @ Rochester
Round 1
138
01/26
W
MD 15-6
J. Antanocci
Chatham (Glenwood)
Chatham (Glenwood) vs. Rochester
Round 1
138
12/30
W
F 4-0 1:27
G. Rusher
---
Lincoln Holiday Tournament
Placement 1-4
138
12/30
L
F 2-0 1:11
C. Smetana
---
Lincoln Holiday Tournament
Semis
138
12/29
W
DEC 12-5
L. Miller
---
Lincoln Holiday Tournament
160 Quarterfinals
138
12/29
W
MD 12-4
K. Osland
Lincoln
Lincoln Holiday Tournament
---
138
12/29
W
F 5-0 1:00
d. pusey
Pekin
Lincoln Holiday Tournament
Round 3
138
12/29
W
F 2-0 0:26
K. Johnson
Limestone
Lincoln Holiday Tournament
Round 1
138
12/24
W
F 0-0 0:27
T. Campbell
Riverton
Rochester @ Riverton
Round 1
138
12/18
L
F 9-0 3:10
M. Spinazzola
Peotone
Unity Invitational
Finals
138
12/18
W
F 10-1 1:37
A. Grimes
---
Unity Invitational
Semis
138
12/18
W
F 8-0 1:50
N. Brown
---
Unity Invitational
Quarters @ 1st WB (8 and 16 Man)
138
12/12
L
F 0-0 3:54
W. Zeisset
Belleville (East)
Super Duals
Champ. Round 1
138
12/12
W
F 0-0 1:38
M. Clapp
Mattoon
Super Duals
Champ. Round 1
138
12/12
L
F 0-0 1:12
S. Robinson
Mascoutah
Super Duals
Champ. Round 1
138
12/12
L
F 0-0 4:47
C. Hall
Troy (Triad)
Super Duals
Champ. Round 1
138
12/12
W
F 0-0 0:34
C. Karun
Normal (University)
Normal (University) vs. Rochester
Round 1
138
12/12
W
F 0-0 0:58
L. Bliven
Quincy (Notre Dame)
Quincy (Notre Dame) vs. Rochester
Round 1
138
12/12
W
F 0-0 0:50
K. Nash
Camp Point (Central)
Camp Point (Central) vs. Rochester
Round 1
138
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/19
L
FOR 0-0
N. Mason
East Alton- Wood River WC
IWCOA 1A Sectional Open @ Lawrenceville
4th Wrestleback (16 Man)
138
06/19
L
FOR 0-0
L. Mills
---
IWCOA 1A Sectional Open @ Lawrenceville
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
06/19
W
TF 17-0 4:51
A. Independent
Litchfield W C
IWCOA 1A Sectional Open @ Lawrenceville
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
06/13
W
F 0-0 3:46
L. Nance
---
IWCOA 1 A Reg Open at Sac Heart Griffin H S
Placement Matches (16 Man)
138
06/13
W
F 0-0 2:25
V. Fiore
Warrensburg (W.-Latham) W C
IWCOA 1 A Reg Open at Sac Heart Griffin H S
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
06/11
W
TF 15-0
J. Antonacci
Chatham (Glenwood)
Rochester @ Chatham (Glenwood)
Round 1
138
06/09
W
MD 14-0
L. Simmins
Muckleshoot
2B District IV Wrestling Tournament
Round 6 Medals
130-145
06/09
L
F 2-0 0:49
C. Vankooten
Napavine
2B District IV Wrestling Tournament
Round 4 Semis
130-145
06/09
L
F 2-0 0:45
L. Swogger
Raymond
2B District IV Wrestling Tournament
Round 2 Quarters
130-145
06/07
W
F 0-0 0:20
W. Gibleon
Quincy (Notre Dame)
Quincy (Notre Dame) vs. Rochester
Round 1
138
06/07
W
F 0-0 3:45
T. Thornberry
---
Springfield (H.S.) @ Rochester
Round 1
138
06/07
W
F 0-0 0:46
M. Pag
Hillsboro
Hillsboro @ Rochester
Round 1
138
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
L
F 12-2 2:59
D. Hall
---
IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
2nd Wrestleback (16 Man)
1A 132
02/21
W
DEC 11-6
K. Hogan
Peotone
IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
1st WB
1A 132
02/20
L
F 11-2 2:56
G. Spencer
---
IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Round 1 (16 Man)
1A 132
02/15
L
F 0-0 2:36
A. McConaha
---
IHSA 1A Sectional @ Vandalia
1st & 3rd (16 Man)
132
02/15
W
MD 10-1
D. Miller
---
IHSA 1A Sectional @ Vandalia
4th Wrestleback (16 Man)
132
02/15
L
MD 15-4
D. Hall
---
IHSA 1A Sectional @ Vandalia
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/15
W
F 0-0 1:05
C. Mays
Anna (A.-Jonesboro)
IHSA 1A Sectional @ Vandalia
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
02/08
W
DEC 4-0
D. Miller
---
IHSA 1A Regional @ ISD
Placement Matches
132
02/08
W
F 0-0 1:54
B. Neville
Taylorville
IHSA 1A Regional @ ISD
Semis and WB3
132
02/08
W
F 0-0 0:17
A. Coop
Jacksonville (IL School for Visually Imp) Co_op
IHSA 1A Regional @ ISD
Quarters and WB1
132
12/21
L
MD 12-3
T. Pearcy
Charleston
Unity Invitational
Championship Match
132
12/21
W
F 2-0 1:20
J. Bailey
Judah Christian
Unity Invitational
10/12 Bracket/ 7th Place
132
12/21
W
F 5-0 1:36
H. Allsopp
Benton
Unity Invitational
Round 4
132
12/21
W
F 4-0 1:30
E. Larkin
Hoopeston Area
Unity Invitational
Round 2
132
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
DEC 7-3
C. Burtle
---
IHSA 2A Sectional @ Mahomet (M.-Seymour)
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
02/09
W
F 9-1 5:11
E. Wilhite
---
IHSA 2A Sectional @ Mahomet (M.-Seymour)
2nd Wrestleback (16 Man)
120
02/09
L
TF 15-0 4:00
C. Tyus
---
IHSA 2A Sectional @ Mahomet (M.-Seymour)
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
02/08
W
TF 17-2 5:46
B. Alshammari
Carbondale (h.s.)
IHSA 2A Sectional @ Mahomet (M.-Seymour)
Round 1 (16 Man)
120
02/02
W
F 0-0 1:57
E. Ferguson
Riverton [Coop]
IHSA 2A Regional @ Glenwood
Placement Matches
120
02/02
W
F 0-0 1:00
E. Dewitt
---
IHSA 2A Regional @ Glenwood
Consi Semis
120
02/02
L
DEC 6-3
C. Burtle
---
IHSA 2A Regional @ Glenwood
Semis and WB3
120
02/02
W
F 0-0 0:45
G. Szcinski
Springfield (Southeast)
IHSA 2A Regional @ Glenwood
Quarters and WB1
120
12/15
W
F 5-0 0:33
B. Rodriguez
Benton
Unity Invite
Round 5
120
12/15
W
F 2-0 0:23
A. Zerbst
Charleston
Unity Invite
10/12 Bracket Only
120
12/15
W
F 2-0 1:43
A. Mclean
Rochester
Unity Invite
Round 4
120
12/15
W
F 5-0 1:08
S. Ogden
Unity High School
Unity Invite
Round 3
120
12/15
W
F 2-0 1:37
E. Larkin
Hoopeston Area
Unity Invite
Round 1
120
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020