Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Paul Stoffer
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2020-2021
Team Name
North Cedar
North Cedar
North Cedar, Stanwood
North Ceder
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 5-1 3:12
C. Ball
Wapello
IHSAA 1A District 12 @ Wilton
Cons. Semis (12 Man)
175
02/10
L
F 2-0 0:36
G. Carmer
Lisbon
IHSAA 1A District 12 @ Wilton
Quarters (12 Man)
175
01/27
L
F 10-3 5:21
R. Williams
Alburnett
Tri-Rivers Conference
Round 4
175
01/27
L
F 4-1 0:36
M. Kohl
Lisbon
Tri-Rivers Conference
Round 2
175
01/20
L
F 4-3 1:37
B. Steger
Edgewood-Colesburg
John Byers Invitational 2024
2nd Wrestleback (16 Man)
190
01/20
L
F 4-0 0:49
D. Monk
Monticello
John Byers Invitational 2024
Quarters & 1st WB (16 Man)
190
01/18
W
F 5-1 3:08
H. Herboldsheimer
Lisbon
North Linn / Lisbon / Midland / North Cedar
Round 1
190
01/18
L
F 7-1 3:39
A. Harrington
Midland
North Linn / Lisbon / Midland / North Cedar
Round 1
190
01/12
L
F 15-4 2:35
N. Beitz
Maquoketa Valley
Springville, Maquoketa Valley, North Cedar, East Buchanan
Round 1
190
01/12
L
F 2-0 0:20
T. Thurn
East Buchanan
Springville, Maquoketa Valley, North Cedar, East Buchanan
Round 1
190
01/12
W
F 2-1 0:49
I. Hill
Springville
Springville, Maquoketa Valley, North Cedar, East Buchanan
Round 1
190
01/06
L
F 5-4 1:23
C. McAvan
Dubuque Senior
Northeast Invitational
Placement Round/ Round 3 four man
190
01/06
W
F 4-2 1:36
Z. Scace
Lena- Winslow
Northeast Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
190
01/06
W
F 2-0 0:41
J. Fondell
Bellevue
Northeast Invitational
Quarterfinals / 4 man round 1
190
01/05
W
F 5-0 1:55
H. Herboldsheimer
Lisbon
North Cedar/Lisbon/Springville/Starmont
Round 1
190
01/05
W
F 0-0
I. Hill
Springville
North Cedar/Lisbon/Springville/Starmont
Round 1
190
12/15
L
F 2-0 1:08
I. Ferguson
Lisbon
Lisbon/ ED-CO/ North Cedar
Round 1
215
12/08
L
F 4-1 1:01
E. Fleshman
Alburnett
Midland/North Cedar @ Alburnett
Round 1
215
12/08
L
F 6-1 2:55
S. Redel
Alburnett
Midland/North Cedar @ ALB JV
Round 1
215
11/29
L
F 4-1 0:18
E. Franke
Muscatine
North Cedar/Cardinal/Mediapolis/Muscatine
Round 1
215
11/29
W
F 2-0 0:42
B. Minster
Mediapolis
North Cedar/Cardinal/Mediapolis/Muscatine
Round 1
215
11/29
W
F 2-2 0:25
L. Reglin
Cardinal Community
North Cedar/Cardinal/Mediapolis/Muscatine
Round 1
215
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/21
L
F 4-1 1:20
E. Zepeda
Liberty
Denny Christiansen
Round 5 (5 Man)
182
01/21
W
F 4-1 1:57
L. Bell
Anamosa
Denny Christiansen
Round 4 (5 Man)
182
01/21
W
F 2-0 0:37
R. Shaughnessy
Cedar Rapids Washington
Denny Christiansen
Round 2 (5 Man)
182
01/21
L
F 2-0
O. Owens
Solon
Denny Christiansen
Round 1 (5 Man)
182
01/17
L
F 4-1 1:24
O. Owens
Solon
Solon JV Wrestling Invitational
Round 3 (4 Man)
51
01/16
W
F 2-0 0:59
C. Noel
North Scott
Solon JV Wrestling Invitational
Round 2 (4 Man)
51
01/16
W
F 2-0 1:13
G. Sigler
Anamosa
Solon JV Wrestling Invitational
Round 1 (4 Man)
51
01/14
L
Replay
DEC 9-5
D. Youngblut
Don Bosco
Independence JV Tournament
Round 4
JV-37
01/14
W
Replay
F 2-0 0:55
E. Gasper
Linn-Mar
Independence JV Tournament
Round 3
JV-37
01/14
W
Replay
F 2-0 0:27
W. McDowell
West Delaware, Manchester
Independence JV Tournament
Round 2
JV-37
01/07
W
F 2-0 0:39
T. Kern
Davenport Central
Northeast Tournament
Round 4
182
01/07
W
F 2-0 1:23
L. Gruhn
Northeast
Northeast Tournament
Round 3
182
01/07
W
F 2-0 0:53
C. Kilburg
Lena-Winslow
Northeast Tournament
Round 2
182
01/07
L
F 3-5 3:01
A. Rowland
Northeast
Northeast Tournament
Round 1
182
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/16
W
F 2-0 0:48
S. Englin
Waverly-Shell Rock
Independence JV and Girls Tournament
Round 4
B-19
01/16
L
F 2-0 1:07
G. Arnold
Webster City
Independence JV and Girls Tournament
Round 3
B-19
01/16
L
DEC 6-5
M. Johnson
Cedar Falls
Independence JV and Girls Tournament
Round 2
B-19
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024