Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Justin Dittman
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2015-2016
2014-2015
2013-2014
Team Name
KATY SEVEN LAKES
Katy Seven Lakes
Katy Seven Lakes Hs
Seven Lakes
Seven Lakes (Boys)
Seven Lakes 1
Team Leonidas
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
L
DEC 4-3
D. Top
Klein
2016 UIL Region 3 - 6A Boys
Semis & 3rd WB (16 Man)
6A 160
02/12
W
F 7-4 5:53
L. Williams-Dye
Conroe Oak Ridge
2016 UIL Region 3 - 6A Boys
2nd Wrestleback (16 Man)
6A 160
02/12
L
DEC 10-5
H. Howze
Houston Cy-Lakes
2016 UIL Region 3 - 6A Boys
Quarters & 1st WB (16 Man)
6A 160
02/12
W
F 8-5 4:40
J. Beck
Houston Clear Lake
2016 UIL Region 3 - 6A Boys
Round 1 (16 Man)
6A 160
02/05
W
MD 10-0
T. Wiltz
Katy HS (Boys)
2016 UIL Dist. 11-6A Championships Boys
Placement (8 Man)
160
02/04
W
TF 16-1 4:00
N. McDaniel
Morton Ranch (Boys)
2016 UIL Dist. 11-6A Championships Boys
Cons. Semis (8 Man)
160
02/04
L
MD 11-3
D. Franklin
---
2016 UIL Dist. 11-6A Championships Boys
Semis & WB (8 Man)
160
02/04
W
F 3-0 5:49
T. Wiltz
Katy HS (Boys)
2016 UIL Dist. 11-6A Championships Boys
Quarterfinals (8 Man)
160
02/02
L
DEC 4-3
J. Ackerman
Friendswood Clear Brook Hs
Clear Brook Christmas Quad
Champ. Round 1
160
01/09
L
FOR 0-0
H. Howse
Houston Cypress Lakes
14th Annual CFISD Tournament (Boys)
Placement Matches
Boys 160
01/09
W
DEC 8-5 TB1
J. Miller
Keller Timber Creek
14th Annual CFISD Tournament (Boys)
Cons. Semis
Boys 160
01/09
L
F 2-0 1:02
C. Bonney
San Antonio Reagan
14th Annual CFISD Tournament (Boys)
Semis
Boys 160
01/09
W
DEC 4-3 TB1
M. Wood
---
14th Annual CFISD Tournament (Boys)
Quarters
Boys 160
01/09
W
DEC 4-2
J. Miller
Keller Timber Creek
14th Annual CFISD Tournament (Boys)
Round 4 - Champ & WB (64 Man)
Boys 160
01/08
W
DEC 7-1
K. McMahon
---
14th Annual CFISD Tournament (Boys)
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
Boys 160
01/08
W
F 2-0 0:18
T. Turner
SUMMER CREEK
14th Annual CFISD Tournament (Boys)
Round 1 (64 Man)
Boys 160
12/29
W
F 0-0
J. Beck
Houston Clear Lake Hs
Katy Seven Lakes Hs vs. Houston Clear Lake Hs
Round 1
160
12/19
L
DEC 7-4
L. Darlington
Klein
Old School Invitational
Placement Matches (8 Man)
160
12/19
W
F 2-0 1:28
R. Boehch
George Ranch
Old School Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
160
12/16
W
F 0-0
M. Elizondo
Friendswood Hs
Westside Tri-- 7 Lakes/Friendswood
Champ. Round 1
160
12/12
W
OTHER1 0-0
C. Barnes
Prosper
Titan Games
3rd (16 man)
160
12/12
W
TF 15-0 2:54
B. Lopez
Seven Lakes 1
Titan Games
4th Wrestleback (16 Man)
160
12/12
L
F 2-2 3:27
J. Miller
timbercreek
Titan Games
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
12/12
W
F 2-0 1:26
G. Gammill
Hebron
Titan Games
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
12/12
W
F 2-0 1:38
C. Barnes
Prosper
Titan Quad
Champ. Round 1
160
12/11
W
F 0-0
J. Schoen
---
Titan Quad
Champ. Round 1
160
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/20
W
F 2-0 0:49
S. Bridges
Bloomington South
Jazz Town Duals 2015
Round 1 (8 Team)
170(175)
06/20
W
F 2-0 0:52
K. Roberts
---
Jazz Town Duals 2015
Placement (16 Team)
170(175)
06/20
L
DEC 4-2 SV
T. Slack
---
Jazz Town Duals 2015
Round 4 (8 Team)
170(175)
06/20
W
F 8-0 3:29
H. Bond
Live Oak WC
Jazz Town Duals 2015
Round 5 (8 Team)
170(175)
06/20
L
DEC 5-0
C. Mendez
Brownsburg B
Jazz Town Duals 2015
Champ Round 1 (16 Team)
170(175)
06/20
L
F 4-1 1:52
S. Dufour
Northshore WC
Jazz Town Duals 2015
Quarters & WB (16 Team)
170(175)
06/20
L
MD 9-0
D. Prentice
Penn Gold
Jazz Town Duals 2015
Round 2 (8 Team)
170(175)
02/14
L
F 3-6 4:50
O. Cardenas
Houston Cypress Lakes
UIL Region 3 - 6A Boys
4th Place Match (16 Man)
6A 170
02/14
W
DEC 8-2
T. Buchanan
Brazoswood
UIL Region 3 - 6A Boys
Placement (16 Man)
6A 170
02/14
L
F 0-0 4:21
J. Fredrickson
Katy Taylor
UIL Region 3 - 6A Boys
4th Wrestleback (16 Man)
6A 170
02/14
W
DEC 3-0
G. Villarreal
---
UIL Region 3 - 6A Boys
Semis & 3rd WB (16 Man)
6A 170
02/13
W
DEC 6-0
R. Evans
Klein
UIL Region 3 - 6A Boys
2nd Wrestleback (16 Man)
6A 170
02/13
W
DEC 11-7
N. Schutt
---
UIL Region 3 - 6A Boys
Quarters & 1st WB (16 Man)
6A 170
02/13
L
MD 15-7
H. Rossiter
Houston Cypress Woods
UIL Region 3 - 6A Boys
Round 1 (16 Man)
6A 170
02/07
W
DEC 5-3
D. Bryant
Katy Mayde Creek Hs
UIL District 11-6A Championship
Round 4
Boys 170
02/07
W
DEC 5-0
J. Deardeuff
Katy Tompkins
UIL District 11-6A Championship
Round 3 (2nd Wrestleback (8 Man))
Boys 170
02/07
L
DEC 2-1
J. Fredericks
Katy Taylor Hs
UIL District 11-6A Championship
Round 2
Boys 170
02/07
W
MD 14-4
J. Alvarez
Houston Strake Jesuit College Prep
UIL District 11-6A Championship
Round 1
Boys 170
02/03
W
F 0-0
T. Holt
---
Katy Seven Lakes Hs @ Clute Brazoswood Hs
Round 1
170
01/24
L
F 7-7 3:50
A. Hill
Westside
Knockout Sportswear Stampede
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
01/24
W
DEC 5-2
J. Alvarez
Stake Jesuit
Knockout Sportswear Stampede
2nd Wrestleback (16 Man)
170
01/24
L
F 4-0 3:36
C. Garcia
Clear Falls
Knockout Sportswear Stampede
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
01/24
W
F 8-0 3:52
J. Cuevas
---
Knockout Sportswear Stampede
Round 1 (16 Man)
170
01/03
L
DEC 6-2
G. Villarreal
---
13th Annual CFISD Wrestling Tournament
4th Wrestleback (64 Man)
Boys 170
01/02
L
MD 14-1
H. Terry
---
13th Annual CFISD Wrestling Tournament
Round 4 - Champ & WB (64 Man)
Boys 170
01/02
W
DEC 9-6
C. Pacetti-FORFEIT-NoShow
---
13th Annual CFISD Wrestling Tournament
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
Boys 170
12/13
L
MD 12-2
M. Brackman
Hebron
Titan Games
3rd (16 man)
170
12/13
W
DEF 0-0
J. Soli
Centennial
Titan Games
4th Wrestleback (16 Man)
170
12/13
W
F 2-0 1:15
J. Buchanan
heights
Titan Games
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
12/13
W
F 6-5 3:49
J. Case
timbercreek
Titan Games
2nd Wrestleback (16 Man)
170
12/13
L
F 9-2 1:55
M. Brackman
Hebron
Titan Games
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
11/22
W
F 5-0 1:46
C. Cuevas
Cy Fair
Longhorn JV Open
Placement Matches (16 Man)
170
11/22
W
F 11-2 4:00
E. Davis
Mayde Creek
Longhorn JV Open
Round 4 (16 Man)
170
11/22
W
F 2-0 1:06
M. Mills
George Ranch
Longhorn JV Open
Round 2 (16 Man)
170
11/22
W
F 2-0 0:15
C. Garcia
B. F. Terry
Longhorn JV Open
Round 1 (16 Man)
170
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/18
L
FOR 0-0
c. gilbert
Cinco Ranch
Knockout Sportswear Stampede
Placement Matches (16 Man)
170
01/18
L
FOR 0-0
S. Northcutt
Katy
Knockout Sportswear Stampede
4th Wrestleback (16 Man)
170
01/18
W
F 0-0 0:25
J. Lanty
Judson
Knockout Sportswear Stampede
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
01/18
W
F 0-0
B. Murray
Mayde Creek
Knockout Sportswear Stampede
2nd Wrestleback (16 Man)
170
01/18
L
F 0-0
O. Cardenas
Cy Lakes
Knockout Sportswear Stampede
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
01/18
W
F 0-0
C. Kallina
Seven Lakes
Knockout Sportswear Stampede
Round 1 (16 Man)
170
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024