Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Miles Nesbit
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Wayland
Wayland Union HS
Wayland WC
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/23
L
TF 16-1 1:59
G. Bishop
St Clair
2024 MYWAY State Championships
Placement Matches (32 Man)
123
03/09
W
DEC 7-0
C. Smith
Trojans WC - Sturgis
MYWAY Southwest Regional
Quarterfinals (8 Man)
123
02/17
L
F 7-0 2:09
K. Holt
Fruitport HS
MHSAA Regional 6-2
Semis & 1st WB (8 Man)
120
02/17
L
TF 19-4 2:27
J. Guerrero
Allendale HS
MHSAA Regional 6-2
Quarterfinals (8 Man)
120
02/10
L
F 2-0 0:37
K. Phothisan
Zeeland West HS
MHSAA District 12-2
Placement
120
02/10
W
DEC 2-1
D. Jordan
Holland HS
MHSAA District 12-2
Cons. Semis (16 and 32 Man)
120
02/10
L
F 5-0 1:34
M. Kapenga
Hamilton HS
MHSAA District 12-2
Round 4 (16 and 32 Man)
120
02/10
W
F 5-5 2:51
C. Kacher
Forest Hills Central HS
MHSAA District 12-2
Round 3 (16 and 32 Man)
120
02/10
W
F 4-1 1:45
L. Rozewski
Ionia HS
MHSAA District 12-2
Round 2 (16 and 32 Man)
120
02/09
W
MD 9-1
E. Gibson
Thornapple Kellogg HS
MHSAA Team District #146-2
Round 1
120
02/03
W
DEC 7-1
C. Troupe
Cedar Springs
2024 OK-Gold Conference Tournament
Placement Matches (8 Man)
120
02/02
W
F 2-0 1:38
C. Rose
Kenowa Hills
2024 OK-Gold Conference Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
120
01/27
W
F 6-1 5:13
G. Aiello
Armada HS
Lakewood Invitational - 2024
Placement Matches (8 Man)
120
01/27
W
F 2-0 3:23
B. Johnson
Otsego HS
Lakewood Invitational - 2024
2nd Wrestleback (8 Man)
120
01/27
L
F 13-3 4:50
V. Stamm
Lakewood HS
Lakewood Invitational - 2024
Semis & 1st WB (8 Man)
120
01/27
W
F 10-0 5:59
A. Wolthuis
Ionia HS
Lakewood Invitational - 2024
Quarterfinals (8 Man)
120
01/25
L
F 4-1 1:54
P. Chamberlain
Forest Hills Northern HS
Greenville/Wayland Tri
Round 1
120
01/25
L
F 9-0 3:11
K. Witte
Greenville HS
Greenville/Wayland Tri
Round 1
120
01/21
W
F 6-2 3:56
C. Wright
Shelby HS
Hopkins Invitational 2024
round 6
120
01/20
W
DEC 7-4
J. Bryant
Comstock Park HS
Hopkins Invitational 2024
round 5
120
01/20
L
DEC 8-3
C. Montague
Fremont HS
Hopkins Invitational 2024
round 4
120
01/20
W
DEC 6-2
B. Haigh
Mendon HS
Hopkins Invitational 2024
round 3
120
01/20
L
DEC 8-3
J. Vavul
Constantine HS
Hopkins Invitational 2024
round 2
120
01/06
L
F 7-1 2:30
R. Silveira
Allendale HS
Falcon Invite
Round 4
120A
01/06
W
MD 10-0
T. Voravongsa
Zeeland East HS
Falcon Invite
Round 3
120A
01/06
L
F 2-0 0:30
E. Goodwin
Hamilton HS
Falcon Invite
Round 2
120A
01/06
W
DEC 7-6
A. Drury
Kingsley Area HS
Falcon Invite
Round 1
120A
01/04
W
F 10-3 3:07
J. Bischoff
Allegan HS
Wayland Union HS @ Allegan HS
Round 1
120
01/04
W
F 7-1 2:54
G. Maki
Sparta HS
Military Appreciation Tournament
Round 1
120
12/31
L
DEC 10-6
S. Anderson
Kent City HS
Military Appreciation Tournament
Round 1
120
12/30
W
MD 12-2
C. Rathka
Coopersville HS
Military Appreciation Tournament
Round 1
120
12/30
L
DEC 10-6
S. Anderson
Kent City HS
Military Appreciation Tournament
Round 1
120
12/16
L
F 2-0 0:56
J. Coyer
Lakeshore HS
South Haven Invitational Tournament
Round 3 (4 Team)
120
12/16
L
F 11-1 4:48
B. Bowman
Reed City HS
South Haven Invitational Tournament
Placement (4 Team)
120
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/06
W
TF 18-1 3:16
A. Long
---
WAAM STATES 2023
Round 3 (4 Man)
115
05/06
L
F 0-0 0:37
F. Carlin
---
WAAM STATES 2023
Round 2 (4 Man)
115
05/06
L
DEC 6-0
K. Thomas
---
WAAM STATES 2023
Round 1 (4 Man)
115
03/26
L
Replay
F 8-0 2:35
G. Lyons
Lowell WC
2023 MYWAY State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
114
03/26
W
Replay
DEC 9-3
J. Korte
Rockford WC
2023 MYWAY State Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
114
03/26
L
Replay
F 2-0 0:29
C. Clark
Hudson WC
2023 MYWAY State Championships
Round 1 (16 Man)
114
02/12
W
FOR 0-0
B. Bye
TK WC
Thornapple Kellogg Open & Novice
Round 3 (4 Man)
114
02/12
W
F 7-0 1:46
O. Orns
Barry County Grapplers Association
Thornapple Kellogg Open & Novice
Round 2 (4 Man)
114
02/12
W
DEC 2-0
R. Carlisle
Harper Creek Youth Wrestling
Thornapple Kellogg Open & Novice
Round 1 (4 Man)
114
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024