May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
Today · 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Natalie LaPointe
Results
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2011-2012
2009-2010
2008-2009
Team Name
Bayfield
Bayfield - Northwoods
Bayfield Trollers
2011-2012
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/14
L
FOR 0-0
L. Penney
Abbotsford/ Colby
Ladysmith Invitational
Placement (16 Man)
126
01/14
L
DEF 0-0
B. Michels
Chequamegon
Ladysmith Invitational
Semis & WB (16 Man)
126
01/14
L
F 0-0 1:40
J. Miller
Flambeau
Ladysmith Invitational
Quarters & WB (16 Man)
126
01/14
L
DEF 0-0
M. Cornelissen
Rice Lake
Ladysmith Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
126
01/07
L
DEF 0-0
J. Baker
Cloquet
Superior High School Spartan Classic
Round 5 (6 Man)
126
01/07
W
DEC 16-11
C. Oja
Superior
Superior High School Spartan Classic
Round 4 (6 Man)
126
01/07
W
DEC 2-0
N. Skluzacek
Shell Lake
Superior High School Spartan Classic
Round 2 (6 Man)
126
01/07
W
FOR 0-0
S. Glaser
Eau Claire
Superior High School Spartan Classic
Round 1 (6 Man)
126
2009-2010
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/23
W
DEC 10-5
J. Knase
Maple Northwestern
Bayfield @ Maple Northwestern
Round 1
119
01/17
W
F 0-0 0:54
M. Peggar
Ladysmith
Ladysmith Invitational
Placement Matches (16 Man)
119
01/17
W
TF 15-0
P. Blume
Marathon
Ladysmith Invitational
Round 4 (16 Man)
119
01/16
L
F 0-0 1:38
K. Johnson
---
Ladysmith Invitational
Round 3 (16 Man)
119
01/16
L
MD 9-0
A. Drevs
---
Ladysmith Invitational
Round 2 (16 Man)
119
01/16
W
F 0-0 5:18
H. Laumann
---
Ladysmith Invitational
Round 1 (16 Man)
119
01/09
W
MD 12-3
K. Bauer
Eau Claire Memorial
Superior Spartan Wrestling Classic
Placement Matches (8 Man)
119
01/09
L
F 0-0 1:29
A. Hopke
Shell Lake
Superior Spartan Wrestling Classic
Cross Bracket (8 Man)
119
01/09
W
MD 17-9
T. Frisinger
Cameron
Superior Spartan Wrestling Classic
Round 3 (8 Man)
119
01/09
L
DEC 6-0
V. Kasper
Ashland
Superior Spartan Wrestling Classic
Round 2 (8 Man)
119
01/09
W
F 0-0 1:14
J. Knase
Northwestern
Superior Spartan Wrestling Classic
Round 1 (8 Man)
119
12/12
L
F 0-0 4:05
D. Quenette
Spooner Rails
2009 Spooner Wrestling Invitational
Round 5 (6 Man)
119
12/12
L
F 0-0 1:10
A. Hopke
Shell Lake Lakers
2009 Spooner Wrestling Invitational
Round 3 (6 Man)
119
12/12
L
F 0-0 2:31
V. Kasper
Ashland Oredockers
2009 Spooner Wrestling Invitational
Round 2 (6 Man)
119
12/12
W
F 0-0 1:00
B. Mathison
Hayward Hurricanes
2009 Spooner Wrestling Invitational
Round 1 (6 Man)
119
2008-2009
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/14
L
DEC 10-4
J. McKittrick
Flambeau
D3 Reg. 2 - Park Falls
Quarterfinals (8 Man)
119
01/24
L
MD 12-4
M. Cutsforth
Rice Lake
Ashland Northland Invite
Round 4
119
01/24
L
DEC 7-6
T. Field
Menominee MI
Ashland Northland Invite
Round 3
119
01/24
L
DEC 8-5
T. Wahner
Northwoods
Ashland Northland Invite
Round 2
119
01/24
L
MD 17-8
B. Johnson
Luck
Ashland Northland Invite
Round 1
119
01/18
L
F 0-0 3:25
K. Soppa
Abbotsford/ Colby
Ladysmith Invitational
Placement Matches (16 Man)
119
01/17
W
F 0-0 4:53
V. Kasper
Ashland
Ladysmith Invitational
Round 4 (16 Man)
119
01/17
L
F 0-0 1:58
A. Brickheimer
Marathon
Ladysmith Invitational
Round 3 (16 Man)
119
01/17
W
F 0-0 0:47
M. Cutsforth
Rice Lake
Ladysmith Invitational
Round 1 (16 Man)
119
12/13
L
F 0-0 4:19
D. Quenette
Spooner Rails
Spooner Wrestling Invitational
Round 4 (6 Man)
119
12/13
L
F 0-0 3:07
D. Hopke
Shell Lake Lakers
Spooner Wrestling Invitational
Round 3 (6 Man)
119
12/13
L
DEC 12-7
J. MCKITTRICK
Flambeau Falcons
Spooner Wrestling Invitational
Round 2 (6 Man)
119
12/13
L
DEC 6-4
V. Kasper
Ashland Oredockers
Spooner Wrestling Invitational
Round 1 (6 Man)
119
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020