Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Mason Skloot
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2016-2017
2015-2016
2014-2015
Team Name
Team Poeta
Wheeling
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
W
F 19-11 5:28
N. Dluzak
New Lenox (Lincoln-Way West)
2017 IHSA State Dual Tournament
Quarterfinals (8 Team)
126
02/21
L
F 8-9 5:02
Z. Spencer
---
IHSA 3A Team Sect @ Rockford
Semifinals (4 Team)
126
02/11
L
DEC 10-3
D. Johnson
---
IHSA 3A Sectional @ Barrington
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
02/11
W
F 0-0 4:50
M. Schewe
Rockton (Hononegah)
IHSA 3A Sectional @ Barrington
2nd Wrestleback (16 Man)
126
02/11
L
MD 16-7
D. Pucino
Libertyville
IHSA 3A Sectional @ Barrington
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
02/10
W
MD 18-4
T. Rogan
Fox Lake (Grant)
IHSA 3A Sectional @ Barrington
Round 1 (16 Man)
126
02/04
L
DEC 10-4
J. Tangen
Winnetka (New Trier)
IHSA 3A Regional @ Wheeling
Placement Matches
126
02/04
W
F 0-0 1:59
J. Reimer
Palatine (Fremd)
IHSA 3A Regional @ Wheeling
Semis and WB3
126
02/04
W
F 0-0 1:49
C. Weller
Palatine (h.s.)
IHSA 3A Regional @ Wheeling
Quarters and WB1
126
12/17
L
DEC 6-4
D. Miller
Normal West
Rus Erb 2016
Placement Matches (16 Man)
132
12/17
L
DEC 7-6
E. Bond
Glenbrook South
Rus Erb 2016
4th Wrestleback (16 Man)
132
12/17
W
F 0-0 4:07
G. Kollias
Glenbrook North
Rus Erb 2016
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
12/17
W
F 0-0 2:26
S. Yee
Lane Tech
Rus Erb 2016
2nd Wrestleback (16 Man)
132
12/17
L
DEC 12-7
L. Meagher
Lincoln Way Central
Rus Erb 2016
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
12/16
W
TF 18-3 2:44
W. Delmer
Sycamore
Rus Erb 2016
Round 1 (16 Man)
132
11/26
W
F 4-0 1:08
S. Zilberman
Deerfield
Ted DeRousse Inv.
Placement (16 Man)
132
11/26
L
F 8-5 5:40
J. Tolin
Chesterton
Ted DeRousse Inv.
Semis & WB (16 Man)
132
11/26
W
F 2-0 1:11
A. Malcyzk
West Aurora
Ted DeRousse Inv.
Quarters & WB (16 Man)
132
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/04
W
FOR 0-0
G. Hughes
Izzy Style
IL Second Chance National Team Qualifier
Cdt Freestyle
132
06/04
L
TF 26-13 5:00
P. McCusker
Jr. Illini
IL Second Chance National Team Qualifier
Cdt Freestyle
132
06/04
W
F 0-0 1:31
S. Welter
Fox Lake
IL Second Chance National Team Qualifier
Cdt Freestyle
132
06/04
W
F 0-0 1:17
M. Hoey
Region Wrestling Academy
IL Second Chance National Team Qualifier
Cdt Freestyle
132
02/23
L
F 0-0 3:04
M. Koch
---
IHSA 3A Team Sect @ Fox Lake (Grant)
Semifinals (4 Team)
126
02/18
L
MD 14-6
I. Martinez
Moline (H.S.)
2016 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Champ Round 1 (16 Man)
3A 113
02/13
L
MD 11-3
J. Arroyo
---
IHSA 3A Sectional @ Barrington
1st & 3rd (16 Man)
113
02/13
W
DEC 7-0
B. Harrier
Algonquin (Jacobs)
IHSA 3A Sectional @ Barrington
4th Wrestleback (16 Man)
113
02/13
W
F 0-0 4:30
J. Vandervere
---
IHSA 3A Sectional @ Barrington
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
02/13
W
F 0-0 2:59
O. Rodriguez
Palatine (h.s.)
IHSA 3A Sectional @ Barrington
2nd Wrestleback (16 Man)
113
02/13
L
DEC 7-1
Z. Spencer
---
IHSA 3A Sectional @ Barrington
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
02/06
W
DEC 8-1
O. Rodriguez
Palatine (h.s.)
IHSA 3A Regional @ Glenview
Placement Matches
113
02/06
W
MD 13-2
S. Paton
Arlington Heights (Hersey)
IHSA 3A Regional @ Glenview
Semis and WB2
113
02/06
W
F 0-0 1:18
C. Pixius
Palatine (Fremd)
IHSA 3A Regional @ Glenview
Round 2
113
12/19
W
DEC 6-2
L. Pradel
Oswego
Rus Erb Tournament
Placement Matches (16 Man)
113
12/19
W
TF 17-2 5:15
J. Greenberg
Buffalo Grove
Rus Erb Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
12/18
W
F 0-0 2:21
J. McCliesch
Evanston
Rus Erb Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
12/14
W
F 2-0 1:02
A. Nolan
Linconshire Stevenson High School
Linconshire Stevenson High School @ Wheeling
Round 1
120
12/13
L
TF 24-9 6:00
D. Washington
---
Marian Catholic @ Wheeling
Round 1
120
11/27
W
F 2-0 0:38
R. Zahari
Wauconda
Ted DeRouse Team Inv.
Round 2 (16 Team)
120
11/27
L
DEC 10-5
K. Johnson
Zion-Benton
Ted DeRouse Team Inv.
Round 3 (16 Team)
120
11/27
W
F 7-0 1:47
T. Landrum
Geneva
Ted DeRouse Team Inv.
Round 4 (16 Team)
120
11/27
W
F 2-0 0:30
R. Cervantes
Indian Trail
Ted DeRouse Team Inv.
Round 1 (16 Team)
120
11/27
L
F 2-0 1:24
K. Clough
---
Ted DeRouse Team Inv.
Placement Matches (16 Team)
120
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/30
L
DEC 17-11
K. Clough
---
IL Second Chance National Team Qualifier
Cad Fr
120
05/30
W
TF 10-0 1:15
P. Parrotte
Alpha Wrestling Academy
IL Second Chance National Team Qualifier
Cad Fr
120
02/20
L
MD 11-2
C. Faber
---
2015 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Cons. Round 1 (16 Man)
3A 106
02/19
L
TF 18-3 4:24
M. MCgee
---
2015 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Champ Round 1 (16 Man)
3A 106
11/29
W
F 2-0 1:46
J. Mitchell
Wauconda
Ted DeRousse Inv. (Individual)
Placement (16 Man)
106
11/29
L
MD 15-6
K. Radcliff
Rich East
Ted DeRousse Inv. (Individual)
Semis & WB (16 Man)
106
11/29
W
F 10-7 5:21
X. Bijarro
---
Ted DeRousse Inv. (Individual)
Quarters & WB (16 Man)
106
11/29
W
TF 17-0 4:00
J. Warwick
Geneva
Ted DeRousse Inv. (Individual)
Champ Round 1 (16 Man)
106
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024