2014 Nanning World ChampionshipsOct 8, 2014 by Becca Reed
Women's Event Finals Qualifiers
Women's Event Finals Qualifiers
Below are the gymnasts who have qualified for individual event finals at the 2014 World Championships in Nanning, China. All-around finals will be held Friday, October 10 and individual event finals will take place Saturday and Sunday October 11 and 12.
There is a two person per country max for finals. So while some gymnasts had a high enough score to qualify, if they were the third high for their country they will not be able to compete in finals.
All-Around
1. Simone Biles - USA
2. Aliya Mustafina - RUS
3. Larisa Iordache - ROU
4. Yao Jinnan - CHN
5. Kyla Ross - USA
6. Vanessa Ferrari - ITA
7. Shang Chunsong - CHN
8. Ruby Harrold - GBR
9. Alla Sosnitskaya - RUS
10. Roxana Popa - ESP
11. Asuka Teramoto - JPN
12. Claudia Fragapane - GBR
13. Marta Pihan- Kulesza - POL
14. Elsabeth Black - CAN
15. Erika Fasana - ITA
16. Lisa Hill - GER
17. Natsumi Sasada - JPN
18. Giulia Steingruber - SUI
19. Jessica Lopez - VEN
20. Elsa Garcia - MEX
21. Alina Stanila - ROU
22. Georgia Rose Brown - AUS
23. Ana Filipa Martins - POR
24. Laura Waem - BEL
Vault
1. Simone Biles - USA
2. Hong Un Jong - PRK
3. Mykayla Skinner - USA
4. Alla Sosnitskaya - RUS
5. Alexa Moreno - MEX
6. Thi Ha Thanh Phan - VIE
7. Claudia Fragapane - GBR
8. Giuila Steingruber - SUI
Reserve 1: Larisa Iordache - ROU
Reserve 2: Dipa Karmakar - IND
Reserve 3: Elsabeth Black - CAN
Bars
1. Yao Jinnan - CHN
2. Huang Huidan - CHN
3. Ashton Locklear - USA
4. Aliya Mustafina - RUS
5. Rebecca Downie - GBR
6. Daria Spiridonova - RUS
7. Lisa Hill - GER
8. Ruby Harrold - GBR
Reserve 1: Larrissa Miller - AUS
Reserve 2: Kyla Ross - USA
Reserve 3: Jessica Lopez - VEN
Beam
1. Simone Biles - USA
2. Larisa Iordache - ROU
3. Yao Jinnan - CHN
4. Bai Yawen - CHN
5. Elsabeth Black - CAN
6. Kyla Ross - USA
7. Aliya Mustafina - RUS
8. Asuka Teramoto - JPN
Reserve 1: Emma Nedov - AUS
Reserve 2: Rebecca Downie - GBR
Reserve 3: Vasiliki Millousi - GRE
Floor
1. Simone Biles - USA
2. Larisa Iordache - ROU
3. Mykayla Skinner - USA
4. Vanessa Ferrari - ITA
5. Aliya Mustafina - RUS
6. Claudia Fragapane - GBR
7. Erika Fasana - ITA
8. Larrissa Miller - AUS
Reserve 1: Roxana Popa - ESP
Reserve 2: Shang Chunsong - CHN
Reserve 3: Marta Pihan-Kulesza - POL
Below is the order in which the gymnasts will compete for individual event finals as release by FIG.
Related:
Results Page
Live Stream and Updates
Videos
There is a two person per country max for finals. So while some gymnasts had a high enough score to qualify, if they were the third high for their country they will not be able to compete in finals.
All-Around
1. Simone Biles - USA
2. Aliya Mustafina - RUS
3. Larisa Iordache - ROU
4. Yao Jinnan - CHN
5. Kyla Ross - USA
6. Vanessa Ferrari - ITA
7. Shang Chunsong - CHN
8. Ruby Harrold - GBR
9. Alla Sosnitskaya - RUS
10. Roxana Popa - ESP
11. Asuka Teramoto - JPN
12. Claudia Fragapane - GBR
13. Marta Pihan- Kulesza - POL
14. Elsabeth Black - CAN
15. Erika Fasana - ITA
16. Lisa Hill - GER
17. Natsumi Sasada - JPN
18. Giulia Steingruber - SUI
19. Jessica Lopez - VEN
20. Elsa Garcia - MEX
21. Alina Stanila - ROU
22. Georgia Rose Brown - AUS
23. Ana Filipa Martins - POR
24. Laura Waem - BEL
Vault
1. Simone Biles - USA
2. Hong Un Jong - PRK
3. Mykayla Skinner - USA
4. Alla Sosnitskaya - RUS
5. Alexa Moreno - MEX
6. Thi Ha Thanh Phan - VIE
7. Claudia Fragapane - GBR
8. Giuila Steingruber - SUI
Reserve 1: Larisa Iordache - ROU
Reserve 2: Dipa Karmakar - IND
Reserve 3: Elsabeth Black - CAN
Bars
1. Yao Jinnan - CHN
2. Huang Huidan - CHN
3. Ashton Locklear - USA
4. Aliya Mustafina - RUS
5. Rebecca Downie - GBR
6. Daria Spiridonova - RUS
7. Lisa Hill - GER
8. Ruby Harrold - GBR
Reserve 1: Larrissa Miller - AUS
Reserve 2: Kyla Ross - USA
Reserve 3: Jessica Lopez - VEN
Beam
1. Simone Biles - USA
2. Larisa Iordache - ROU
3. Yao Jinnan - CHN
4. Bai Yawen - CHN
5. Elsabeth Black - CAN
6. Kyla Ross - USA
7. Aliya Mustafina - RUS
8. Asuka Teramoto - JPN
Reserve 1: Emma Nedov - AUS
Reserve 2: Rebecca Downie - GBR
Reserve 3: Vasiliki Millousi - GRE
Floor
1. Simone Biles - USA
2. Larisa Iordache - ROU
3. Mykayla Skinner - USA
4. Vanessa Ferrari - ITA
5. Aliya Mustafina - RUS
6. Claudia Fragapane - GBR
7. Erika Fasana - ITA
8. Larrissa Miller - AUS
Reserve 1: Roxana Popa - ESP
Reserve 2: Shang Chunsong - CHN
Reserve 3: Marta Pihan-Kulesza - POL
Below is the order in which the gymnasts will compete for individual event finals as release by FIG.
Related:
Results Page
Live Stream and Updates
Videos
Related Content
- Replay: Lander vs Mars Hill | Mar 28 @ 6 PM
Mar 29, 2024
- Replay: Coker vs Wingate | Mar 21 @ 6 PM
Mar 22, 2024
- Replay: Wingate Tri-Meet - Acrobatics & Tumbling | Mar 15 @ 5 PM
Mar 15, 2024
- Replay: Mars Hill Tri-Meet | Feb 16 @ 6 PM
Feb 17, 2024
- Replay: King (TN) vs Wingate - 2024 2024 King (TN) vs Wingate - Acrobatics & Tumbling | Feb 10 @ 4 PM
Feb 10, 2024
- Replay: Belmont Abbey vs Mars Hill | Feb 10 @ 3 PM
Feb 10, 2024
- How to Watch: 2024 King (TN) vs Wingate - Acrobatics & Tumbling | Gymnastics
Feb 10, 2024
- How to Watch: 2024 Wingate Tri-Meet | Gymnastics
Feb 8, 2024
- How to Watch: 2024 Wingate Tri-Meet | Gymnastics
Feb 8, 2024